Hiperbarična oksigenacija - uloga u šećernoj bolesti

Hiperbarična oksigenacija - uloga u šećernoj bolesti

Hiperbarična oksigenacija - uloga u šećernoj bolesti
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Za bolju kvalitetu života

Hiperbarična oksigenacija u našoj je sredini, nažalost, malo poznata i još manje korištena metoda prevencije i liječenja svih komplikacija šećerne bolesti, i pored toga što je jedna od najučinkovitijih. Ono što u cijelom modernom svijetu danas čini sastavni dio konzilijarnog bavljenja bolesnikom, u Hrvatskoj još teško dopire do svijesti bolesnika, jednako kao i do njihovih liječnika. Stoga i ovaj tekst ima zadaću skrenuti pozornost da se u Hrvatskoj već više od 30 godina uspješno bavimo i tim problemima.

Brojni svjetski, ali i domaći istraživači dobro su izučili i dokumentirali mehanizme stvaranja kroničnih rana i ulogu parcijalnog tlaka kisika u njihovu nastanku i liječenju. Upravo o njemu je ovisna doprema kisika stanicama. Nažalost, disanje 100-postotnog kisika na normalnom tlaku ne utječe znatno na porast parcijalnog tlaka. To se postiže isključivo hiperbaričnom oksigenacijom, dakle udisanjem 100-postotnog kisika na povišenom tlaku okoline, u uređaju koji se zove barokomora (hiperbarična komora).

Ukratko možemo reći da hiperbarični kisik djeluje na sljedeći način:

  • djeluje antimikrobno - pospješuje sposobnost leukocita za eliminaciju mikroorganizama, za neke vrste bakterija je sam hiperbarični kisik smrtonosan, inaktivira toksine (otrovne supstancije) nekih bakterija, pospješuje antimikrobna svojstva brojnih antibiotika
  • smanjuje viskoznost (gustoću) krvi i povećava fleksibilnost staničnih membrana crvenih krvnih stanica, nužnu za njihov prolaz kroz kapilare
  • uklanja edeme (otekline) tkiva
  • poboljšava energogenezu, tj. stvaranje i iskoristivost energije
  • otapanjem kisika u plazmi osigurava njegovu dopremu stanicama i bez prisustva hemoglobina
  • stimulira rast stanica prijeko potrebnih za cijeljenje u rani
  • stimulira neoangiogenezu, tj. stvaranje novih, zdravih malih krvnih žila.

Bitno je istaknuti da HBO ne zamjenjuje kiruršku revaskularizaciju, koju je nužno provesti kad je god to moguće, ali je dodatna terapija koja potpomaže uspješnost liječenja. Osobito je ne treba zaboraviti kod bolesnika kojima se ne može provesti operativni zahvat premošćivanja krvnih žila. Također, provedena na vrijeme, uveliko smanjuje i odlaže razvoj komplikacija. Pravodobna preventivna i kurativna primjena HBO-a znatno može smanjiti patnje i poboljšati životnu kvalitetu i perspektive osoba sa šećernom bolešću svih dobnih skupina, a HZZO-u može uštedjeti enormna materijalna sredstva.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije