Keloid
Terapija
Terapija protiv keloida je najveći izazov u estetsko-korektivnoj medicini. Uobičajena terapija protiv keloida je: zaleđivanje, operacija, radioterapija, interferon, davanje kortikosteroida, silikonski flasteri, vitamin E, davanje citostatika, operacija... Mogu se postići zadovoljavajući rezultati u smanjenju keloida, ali nažalost ne može se isključiti mogućnost vraćanja keloida nakon terapije. Keloidi imaju nepredvidljiv tijek i ponašanje. Novost u terapiji su laseri. Uništenjem krvnih žila nestaje crvena bora keloida, bolnost, osjetljivost i nelagoda na dodir. Konačni rezultat je izravnanje i mekšanje keloida. Smatra se kako laser ima antiupalni efekt, zbog čega keloid više ne boli i ne svrbi. Najvažniji je efekt lasera zamjena abnormalnog vezivnog tkiva u keloidu za normalno vezivno tkivo. Tretman je kombinacija lasera i intralezionog davanja kortisteroida koji sprječava pojačani razvoj vezivnog tkiva.
Hladna ablacija
Metoda se temelji na toplinskom uništenju ožiljka koji se nakon toga ljušti u slojevima. Dolazi do zamjene abnormalnog vezivnog tkiva koje se nalazi u keloidima i hipetrofičnim (uzdignutim ožiljcima) te vraća normalno vezivno tkivo. Cilj tretmana je izravnavanje tj zaglađenje ožiljka ili keloida. Metoda je malo neugodna ali osigurava dobre rezultate.
Neablativni frakcijski laser
Laser djeluje na isti način kao frakcijski laser ( ablativni ) ali ne oštećuje kožu na površini nego samo djeluje ispod površine kože.Laser djeluje tako da zagrijava vodu u tkivu na visoku temperaturu koja izaziva oštećenje vezivnog tkiva. Organizam izbacuje oštećeno vezivno tkivo i stvara novo vezivno tkivo s kojim se zamjenjuje ožiljak ili keloid. Na taj način dolazi do izravnavanja i omekšavanja ožiljka ili keloida.
Neodimij Yag laser
Laserom se po keloidu prelazi u više navrata. Cilj je omekšanje keloida i uništenje krvnih žila u njemu. Tretman nije bolan. Broj tretmana se ne može predvidjeti, ali se već nakon prvog tretmana vide rezultati. Razmak između tretmana je 7 do 30 dana. Laserom se keloid može dosta omekšati, izravnati i ukloniti crvenu boju. Bolnost i svrbež su također uklonjeni.
Intraleziono davanje kortikosteroida
Cilj je smanjiti pojačani razvoj vezivnog tkiva davanjem kortikosteroida u keloid. Tretman se radi svakih 7 do 14 dana, no ne može se predvidjeti potrebni broj tretmana.
AFT tretman
Optičkom se energijom uništavaju krvne žile koje hrane keloid i uklanja upala, promjena je bolna, svrbi te je neugodna. Preporuča se tretman kombinirati s neodimij yag laserom. Odmah nakon tretmana vidljivi su znatni rezultati u smislu da je keloid manje crven, mekši i ravniji. Najvažnije je ponavljati tretmane u što kraćem vremenskom periodu jer se ne smije dopustiti da se keloid oporavi i vrati!
Neablativni frakcijski laser
Laser toplinskim efektom spaljuje krvne žile odgovorne za prehranu keloida koji nakon toga odumire. Uz to mikroskopskim oštećenjima ispod kože se izbacuju dijelovi keloida te zamjenjuje abnormalno vezivno tkivo s normalnim vezivnim tkivom. Na taj način se keloid izravnava s razinom kože.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345