Miomi - kada ih operirati?
Uvod
Miome uglavnom ne zahtijevaju kirurško liječenje, nego samo redovito ginekološko praćenje. Pa ipak u nekim slučajevima histerektomiju operativno uklanjane maternice ili miomektomiju.
Miomi su benigni tumori maternice koji postoje u gotovo 20% žena reproduktivne dobi. Radi se o nodularnim/čvorićastim tumorima maternice koji variraju u broju i veličini.
Mogu nastati u različitim dijelovima maternice tako da razlikujemo:
- subserozne miome (miomi koji su lokalizirani na samoj površini maternice i prekriveni su njezinom seroznom površinom)
- intramuralne miome (miomi koji se nalaze unutar stjenke maternice)
- submukozne miome (miomi koji rastu ispod sluznice maternice te deformiraju šupljinu maternice)
Miomi na peteljci su varijanta subseroznih mioma koja je sa materničnom stjenkom povezana s različito debelom peteljkom.
Rađajući miomi su submukozni miomi na peteljci koja prolaze cervikalno ušće te su vidljivi u rodnici. Osim što mogu biti lokalizirani u samom tijelu maternice, moguća je njihova lokalizacija i u grliću maternice.
Uzrok nastanka mioma još nije poznat, ali s obzirom na to da se javljaju tijekom reproduktivne dobi te da se njihova veličina smanjuje u postmenopauzi, sve govori u prilog estrogenske ovisnosti mioma.
Najčešće su prisutni bez ikakvih simptoma (u više od 50% žena koje imaju miome) a najčešći simptom koji vodi kirurškoj intervenciji su produžena i obilna krvarenja s posljedičnom anemijom. Od ostalih simptoma javljaju se kronična zdjelična, te nagla bol koja je posljedica torzije mioma na peteljci ili infarkta te degeneracije mioma različite lokalizacije. Ponekad se javljaju simptomi i zbog pritiska mioma na susjedne organe kao što je mokraćni mjehur te debelo crijevo. Dijagnoza mioma postavlja se tijekom ginekološkog pregleda i dopunjuje ultrazvučnim pregledom.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345