Presađivanje organa

Presađivanje organa

Presađivanje organa
  • Objavljeno: Četvrtak, 16.04.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

IMUNOSUPRESIVI

Kao što samo ime kaže, imunosupresivi su lijekovi koji potiskuju djelovanje imunološkog sustava i na taj način omogućuju preživljavanje presađenih organa i tkiva. Međutim, koliko god su ti lijekovi učinkoviti u zaštiti presatka, rezultat je liječenja ovim lijekovima smanjenje obrambene sposobnosti organizma te su bolesnici koji ih uzimaju skloni pobolijevanju i infekcijama.

Lijekovi koji se koriste u ovu svrhu su:

Kortikosteroidi

Kortikosteroidi su najranije korišteni lijekovi za imunosupresiju. Oni napadaju cijeli obrambeni sustav, a čini se da im je glavna akcija usmjerena na borbu protiv limfocita - jedne vrste bijelih krvnih stanica. Loše posljedice (nuspojave) liječenja kortikosteroidima su: visoki krvni tlak, "okrugli" izgled - lice okruglo poput punog mjeseca, grba na leđima, strije, dobivanje na težini, pospješenje krvarenja iz želučanog čira, osteoporoza itd.

Ciklosporin A

Ovaj je lijek otkriven 1972. godine i uveden je u kliničku praksu potkraj sedamdesetih godina. To je antibiotik izoliran iz jedne vrste gljive. I ciklosporin ima neželjene posljedice, a od njih je najteža i najozbiljnija oštećenje bubrega. Dnevna doza lijeka određuje se prema koncentraciji ciklosporina u krvi.

Azatioprin

Azatioprin je jedan od prvih lijekova čija korisnost u kliničkoj praksi još nije dovedena u pitanje. Uglavnom se uzima na usta. Neželjene posljedice uzimanja azatioprina su: štetno djelovanje na koštanu srž i izazivanje prolaznog smanjenja leukocita (bijelih krvnih stanica).

Vitashop

Najnovije

Najčitanije