Prijelom kosti
Kategorija: Pregledi, dijagnoze i zahvati
Prva pomoć
- 1. Provjeriti žrtvi dišne putove, disanje, cirkulaciju. Ako je potrebno, treba započeti umjetno disanje, masažu srca ili zaustavljanje krvarenja.
- 2. Žrtvu treba smiriti i pozvati hitnu pomoć na broj 94
- 3. pregledati žrtvu u potrazi za drugim ozljedama
- 4. u većini slučajeva hitna pomoć dolazi brzo pa medicinskim stručnjacima treba prepustiti daljnju brigu za bolesnika
- 5. ukoliko je slomljena kost ozlijedila kožu, ne smije se disati na ranu ili je dirati. Ranu treba prekriti sterilnom gazom ili kompresom prije imobilizacije
- 6. učvrstiti dio tijela u položaju u kojem se nalazi. Za imobilizaciju se mogu koristiti savijene novine, komadi drveta, trokut iz automobila. Svaki tvrdi predmet je potrebno omotati najprije zavojem, vatom ili komadom odjeće kako ne bi nastale dodatne ozljede. Prije postavljanja udlage ne skidaju se odjeća i obuća da se ne izazivaju bolovi i pomak ulomaka. Potrebno je imobilizirati dva susjedna zgloba. Udlaga se treba čvrsto stegnuti, ali ne toliko čvrsto da ozlijedi žile i živce. Može se staviti led da se smanji bol i oteklina.
- 7. nakon imobilizacije je potrebno provjeriti cirkulaciju. Pritisne se koža na dijelu tijela ispod imobilizacije. Ona se najprije zabijeli, a nakon dvije sekunde se treba vratiti boja.
- 8. Ako je koža ispod udlage hladna i plava, pojavljuju se trnci ili bockanje ili nema pulsa na arterijama, potrebno je popustiti stisak.
- 9. potrebne su mjere za sprječavanje šoka: bolesnik treba ležati na ravnoj podlozi, podignutih nogu (ako nisu ozlijeđene) i treba ga pokriti odjećom ili pokrivačem. Ako se sumnja na ozljedu glave, vrata ili kralježnice bolesnik se ne smije pomicati.
Izvor:
medicina.hr
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345