Što je hemodijaliza?
Dijalizat se izvlači gravitacijom
Pri peritonealnoj dijalizi, peritoneum - ovojnica koja okružuje abdomen i prekriva organe u trbušnoj šupljini - služi umjesto filtra. Ta ovojnica ima veliku površinu i bogatu mrežu krvnih žila. Pri toj dijalizi, na trbuhu se napravi mali rez kroz koji se umetne kateter. Dijalizat se izvlači gravitacijom ili se ispumpa kroz kateter i ostavi u prostoru dovoljno dugo da se otpadne tvari iz krvotoka profiltiraju kroz peritoneum u dijalizat. Potom se dijalizat izvuče.
Moguće komplikacije hemodijalize su povišena temperatura, po život opasna alergična reakcija, nizak krvni tlak, abnormalni srčani ritmovi, zračna embolija i krvarenje u unutarnjim organima, mozgu, očima i trbušnoj šupljini. Povišenu tjelesnu temperaturu i groznicu može uzrokovati bakterija ili tvar koja izaziva groznicu (pirogeni), a koja se našla u krvotoku. Uzrokom može biti i prevrući dijalizat.
Alergičnu reakciju može uzrokovati alergičnost na neku od tvari u aparatu za dijalizu. Nizak krvni tlak nastaje zbog izlučenja prevelike količine tekućine. Abnormalni srčani ritam posljedica je abnormalne razine kalija u krvi ili nekih drugih tvari. Zračnu emboliju može uzrokovati zrak koji uđe u krv preko aparata za dijalizu. Unutarnje krvarenje može biti posljedica uzimanja Heparina.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345