Što je hemodijaliza?
Heparin sprečava stvaranje krvnih ugrušaka
Kod hemodijalize, krv osobe prolazi kroz cijev povezanu s arteriovenoznom (A-V) fistulom i pumpa se u dijalizator. Heparin, lijek koji sprečava stvaranje ugrušaka, koristi se tijekom dijalize kako bi se spriječilo stvaranje krvnih ugrušaka u dijalizatoru.
Unutar dijalizatora, odnosno filtra, propusna umjetna membrana odvaja krv od tekućine (dijalizata), koja je u kemijskim sastavcima slična normalnim tjelesnim tekućinama. Pritisak u komori za dijaliziranje u membrani niži je nego u komori za krv, što omogućuje tekućini, otpadnim tvarima i toksičnim supstancama u krvi da se profiltriraju kroz membranu u dijalizat. Krvne stanice i veliki proteini preveliki su da bi se profiltrirali kroz male pore membrane. Dijalizirana, očišćena krv vraća se u bolesnikovo tijelo.
Dijalizatori mogu biti različite veličine i stupnja učinkovitosti. Novije jedinice su učinkovitije, jer omogućuju krvi da brže protječe i tako se skraćuje vrijeme dijalize - na dva do tri sata triput tjedno, u usporedbi sa tri do pet sati triput tjedno (koliko trebaju starije jedinice). Većina ljudi s kroničnim zatajenjem bubrega treba hemodijalizu triput tjedno da bi mogla normalno živjeti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345