Što trebate znati o kašlju
Uzrok kašlja određuje i terapijski pristup
Kao što smo spomenuli, kod kašlja je vrlo važno razgovarati s bolesnikom kako bi se dobile sve važne informacije koje će nam pomoći da odmah postavimo dijagnozu ili, pak, uključimo dodatne pretrage koje će nam razjasniti njegov uzrok. Shodno postavljenoj dijagnozi, određuje se i odgovarajuća terapija.
Kašalj kao posljedica primarne bolesti
Ako je kašalj posljedica primarne bolesti (tumora, astme, srčanih oboljenja, stranih tijela u bronhima, neuroloških poremećaja i dr.), liječenje se usmjerava na primarnu bolest, čime se rješava i problem kašlja.
Kašalj kao posljedica upale ili iritacije sluznice dišnog sustava
Ako je kašalj posljedica upale ili iritacije sluznice dišnog sustava, važno je zaključiti je li posrijedi bakterijska infekcija ili su upala i iritacija samo posljedice prehlade ili virusne infekcije. Kao što je rečeno, izgled iskašljaja (po mogućnosti i mikroskopski pregled) može pomoći u zaključku. Pojava žućkaste ili zelekaste boje obično je znak bakterijske infekcije, osobito ako je bolest praćena povišenom temperaturom. Tada je preporučljivo uključiti antibiotike. Oni nisu potrebni ako je kašalj suh i nadražajan ili je sekret proziran. Tada se uključuje tzv. simptomatska terapija.
Lijekovi protiv kašlja (antitusici) smanjuju refleks kašlja lokalno ili centralno djelovanjem na mozak. Obično se daju u slučajevima nepodnošljivih napada koji remete svakodnevni život i san bolesnika. Ako je iskašljavanje otežano, odgovarajućom hidracijom organizma i primjenom mukolitika nastoji se smanjiti konzistencija iskašljaja i olakšati iskašljavanje. Danas na tržištu postoje različiti sintetični mukolitici, ali i mukolitici na prirodnoj bazi.
Antihistaminici i inhalacijski kortikosteroidi indicirani su u slučajevima alergijske upale sluznice dišnog sustava. U slučaju astme uz njih se dodaje i bronhodilatator (širi bronhe). Kod grlenog kašlja korisna je primjena tzv. demulcijensa u obliku pastila koji stvaraju zaštitni sloj u ždrijelu i onemogućuju uspostavu refleksa kašlja.
Posebno mjesto zauzima medicinska inhalacijska terapija. Primjenom tlačnih ili ultrazvučnih raspršivača otopine različitih sredstava (od antibiotika i kortikosteroida do mukolitika ili lokalnih anestetika) mogu se raspršiti u mikronske kapi koje se inhaliraju putem odgovarajućih maski ili usnika. Takav način liječenja sve se više primjenjuje i daje najbolje rezultate u liječenju kašlja različitih uzroka.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
-
Recept tjedna
-
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345