Ultrazvuk srca (ehokardiogram)

Ultrazvuk srca (ehokardiogram)

Ultrazvuk srca (ehokardiogram)
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 06.12.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Zašto se radi

Vaš liječnik može predložiti ehokardiogram ako sumnja na probleme sa zaliscima, komorama srca ili sposobnosti srca da pumpa krv. Ehokardiogram se također može koristiti za otkrivanje urođenih srčanih mana u nerođene djece.

Ovisno o potrebama, možete imati jednu od sljedećih vrsta ehokardiograma:

Transtorakalni ehokardiogram

To je standardan, neinvazivan ehokardiogram. Tehničar stavlja gel na prsa, a zatim prelazi uređajem preko prsa. Ako pluća ili rebra blokiraju pogled, male količine intravenske boje se mogu koristiti za poboljšanje slike.

Transezofagusni ehokardiogram

Ako je teško dobiti jasnu sliku srca sa standardnim ehokardiogram, vaš liječnik može preporučiti transezofagusni ehokardiogram. U ovom postupku, fleksibilna cijev se vodi niz grlo i jednjak, koji povezuje usta i želudac. Od tamo, sonda može prikazati detaljniju sliku srca.

Doppler ehokardiogram

Kada se zvučni valovi odbijaju od krvne stanice koje se kreću kroz vaše srce i krvne žile, oni mogu promijeniti signal. Te promjene signala mogu pomoći liječniku da mjeri brzinu i smjer protoka krvi u srce. Doppler tehnika se koristi u većini transtorakalnih i transezofagusnih ehokardiograma, može provjeriti protok krvi i krvni tlak u arterijama srca koje obični ultrazvuk ne može otkriti.

Stres ehokardiogram

Neki problemi sa srcem, osobito oni koji uključuju koronarne arterije koje opskrbljuju krv u srčani mišić, javljaju samo tijekom fizičke aktivnosti. Za stres ehokardiogram, ultrazvučne slike se uzimaj prije i odmah nakon hodanja na pokretnoj traci ili vožnje na biciklu. Ako niste u mogućnosti vježbati, dobit ćete injekciju lijekova kako bi vaše srce radilo kao da je vježbalo.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije