Veliki vodič za liječenje gripe i prehlade
Gripa – vodič za liječenje
Dolaskom zime dobra higijena postaje izuzetno važna jer je ona ključna za prevenciju širenja virusa gripe. Epidemija gripe izbija naglo. Vrhunac doseže za 2 do 3 tjedna, a obično traje 5 do 7 tjedana te prestaje isto tako naglo kao što je počela. U prosjeku svake sezone oboli jedan od 10 odraslih i jedno od troje djece. Gripa kod djece i odraslih se lako prenosi, a u Hrvatskoj se godišnje prosječno registrira oko 100 tisuća oboljelih.
Što je gripa?
Gripa je najteža virusna bolest dišnog sustava koja se lako prenosi, a prouzročena je virusima influence. Influenca se neizostavno pojavljuje svake godine u zimskim mjesecima u obliku manjih ili većih epidemija. Gripu prate brojne komplikacije među kojima je upala pluća vrlo česta i teška.
Gripa simptomi
Gripa se prenosi kapljičnim putem i dodirom zaraženog čovjeka. Zaražena osoba kašljem ili kihanjem, ali i pri govoru i smijanju izbacuje infektivni sekret kroz nos i usta raspršen u kapljice različite veličine.
Gripa počinje vrlo naglo, povišenom temperaturom i glavoboljom, te bolovima u mišićima i umorom, a respiratorni se simptomi (začepljenost nosa, grlobolja, suhi kašalj) obično pojavljuju tek nakon 2 do 3 dana.
Virusi se mogu prenijeti i preko zaraženih predmeta svakodnevne uporabe. Bolesnik je zarazan jedan ili dva dana prije pojave bolesti te 4 do 7 dana nakon pojave prvih simptoma.
Gripa liječenje
Budući da je gripa, kao i većina drugih infekcija gornjeg dijela dišnog sustava uzrokovana virusima, antibioticima se mogu liječiti samo bakterijske komplikacije, odnosno upala uha, upala sinusa i pneumonija.
Liječenje gripe uključuje strogo mirovanje, uzimanje veće količine tekućine, te lijekova za snižavanje temperature i smirivanje kašlja.
Temperaturu treba snižavati tek kada prijeđe iznad 38,5°C.
Vrlo visoku temperaturu treba snižavati, a umjereno povišenu samo ako čini velike subjektivne poteškoće bolesniku. U dojenčadi i male djece treba savjesno snižavati temperaturu, jer kod njih visoka temperatura može izazvati konvulzije (grčevi).
Za liječenje također postoje i specifični antivirusni lijekovi koji sprječavaju razmnožavanje virusa, a propisuje ih liječnik.
Najvažnijim postupkom sprječavanja gripe danas se smatra cijepljenje.
Gripa – olakšavanje simptoma
Koristite echinaceu
Ovaj biljni suplement može potaknuti imunološki sustav i pomoći u borbi protiv infekcija. No, to ne znači da pomaže u borbi protiv prehlade. Većina istraživanja pokazuje da echinacea ne sprječava prehladu, no može skratiti simptome za dan ili dva. Konzumirajte ju kada se počnete osjećati loše i nastavite uzimati 7 do 10 dana.
Uzmite vitamin C
Vitamin C neće izliječiti gripu, ali može ublažiti simptome. Oko 2.000 miligrama je maksimalna preporučena dnevna doza vitamina C. U organizam ga možete unositi putem hrane ili kao dodatak prehrani.
Pijte vrući čaj
Udisanje pare čaja odčepljuje nos i čisti sinuse, dok ispijanje umiruje grlo i hidratizira tijelo. Crni i zeleni čajevi su puni antioksidansa što pogoduje tijelu u borbi protiv virusa.
Koristite ovlaživač zraka
Za vrijeme grijanja, moramo paziti na vlažnost zraka da ne isušimo sluznicu. Ako nemate ovlaživače, sjednite u kupaonicu, zatvorite vrata i pustite vruću vodu.
Ublažite groznicu
Lijekovi poput ibuprofena i paracetamola mogu pomoći u borbi protiv groznice i glavobolje. Nemojte davati aspirin djeci mlađoj od 19 godina jer može biti povezan s rijetkom, ali teškom bolešću pod nazivom Reyev sindrom.
Za ublažavanje groznice postavite vlažan ručnik na čelo ili iza vrata. Također pokušajte s mlakim tušem ili kupkom, nekoliko stupnjeva nižom od vaše trenutne temperature.
Jedite češnjak
Češnjak preventivno djeluje protiv prehlade, ali i gripe. Ako ga ne možete jesti sirovog, začinite hranu češnjakom što će ublažiti njegov okus.
Pijte puno tekućine
Tijelo se bori protiv prehlade i gripe porastom temperature jer bakterije ne mogu dugo živjeti u vrućim uvjetima. Kako biste izbjegli dehidraciju uzrokovanu povišenom temperaturom, pijte puno vode i nezaslađenog čaja, juhe i prirodne cijeđene sokove.
Odmarajte
Iako smo u stalnoj utrci s vremenom, odmor je neophodan kada se razbolimo. U stanju mirovanja, tijelo ima više energije boriti se s virusima i klicama. Umotajte se u dekicu i odmarajte u toploj i lagano zamračenoj sobi.
Kada posjetiti liječnika u slučaju gripe?
Ako ste već primijetili simptome gripe i ne znate trebate li posjetiti liječnika, ove smjernice vam mogu pomoći:
- Povišena temperatura: vrućica koja traje više od 3 dana može biti znak bakterijske infekcije koja bi trebala biti tretirana u skladu s preporukom liječnika.
- Bolno gutanje: iako grlobolja izaziva nelagodu, jaka bol može biti uzrokovana streptokoknom anginom, što zahtijeva liječenje.
- Snažan kašalj: ako kašalj ne prolazi nakon 2 do 3 tjedna, možda je riječ o bronhitisu ili astmi. U tom slučaju svakako posjetite liječnika.
- Začepljenost sinusa i glavobolja: prehlada i alergija uzrokuju začepljenje sinusa, što može dovesti do sinusne infekcije.
- Ako osjećate bol na području očiju ili vam duže od tjedan dana iz nosa curi gusti sekret, možda se radi o bakterijskoj infekciji koja zahtijeva liječenje antibioticima. Liječnik će odrediti jesu li potrebni antibiotici ili neki drugi oblik liječenja.
U nekim slučajevima, potrebna je hitna medicinska pomoć.
U slučaju gripe, odrasli trebaju zatražiti liječničku pomoć ako osjećaju:
- jaku bol u prsima,
- snažnu glavobolju,
- kratkoću daha,
- vrtoglavicu,
- zbunjenost,
- neprekidno povraćanje.
Simptomi gripe koji kod djece zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć su:
- otežano ili ubrzano disanje,
- plava boja kože,
- ne uzimanje dovoljno tekućine,
- letargija,
- razdražljivost ili nemir,
- simptomi koji su se poboljšali, a zatim iznenada pogoršali,
- vrućica popraćena osipom.
U slučaju da gripa traje više od 10 dana, zatražite pomoć liječnika.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345