5 lica toksičnih odnosa
Često se nađemo u blizini onih koji šire toksične vibracije, bilo da se radi o partneru, prijatelju ili poslovnom okruženju. Toksičnost dolazi u svim oblicima, a neki od najgorih dolaze od pojedinaca koji se predstavljaju kao pozitivci. Pozitivnost, u ovom slučaju, je iluzija. U nastavku donosimo 5 vrsta ponašanja koja prevladavaju u nasilnim odnosima i često su skriveni iza dobre i uspješne osobe.
Kritičar
Jeste li ikada bili u vezi u kojoj su vas osuđivali i kritizirali, bez obzira što činili? Kritika se razlikuje od savjeta i tu je razliku potrebno uočiti. Pogledajmo primjer na slučaju kašnjenja. Kašnjenja nipošto nije poželjno jer može ometati profesionalne i osobne odnose, a većina ljudi kašnjenje smatra izrazito negativnom osobinom. Ipak, svatko od nas je barem jednom zakasnio na dogovor.
Scenarij 1: kasnite 15 minuta na večeru. Partner je vidno ljut i umjesto da pita zašto ste zakasnili i je li se nešto dogodilo, automatski vas počinje vrijeđati: „Uvijek kasniš i misliš samo na sebe! Ja sam ovdje već 15 minuta, ne znajući hoćeš li se uopće pojaviti!“. Ovo je savršen primjer kritike. Osjećate se omalovažavano i mislite da se nikada nećete popraviti, bez obzira koliko se trudili.
Provjerite imate li ove osobine toksičnih ljudi!
Scenarij 2: kasnite 15 minuta na večeru. Partner je vidno ljut i umjesto vrijeđanja, raspituje se o razlogu kašnjenja: „Primjećujem da često kasniš. Postoji li opravdani razlog za to?“. Ovo je primjer kada pojedinac pokušava shvatiti zašto se neprimjereno ponašanje ponavlja. Umjesto okrivljavanja, može kriviti okolnosti.
Kritičari mogu donijeti puno toksičnosti u vezu. Možda vas nikada neće nazivati uvredljivim imenima, ali vrijeđaju vaša uvjerenja, izgled i misli.
Kritičar kritizira osobu umjesto njegovog ponašanja. Roditelji griješe kada kažu: „Ti si zločesti dječak ili djevojčica“, umjesto: „Učinio/učinila si lošu stvar.“
Pasivni agresivac
Svi znamo pojedinca koji se ponekad ponaša pasivno agresivno. Toksičnost leži u tome što nikada ne znamo koja je poruka koju pokušava prenijeti. Poricanje osjećaja, sarkazam i usputna dobacivanja, siguran su pokazatelj pasivne agresije.
Scenarij: primjećujete promjenu u partnerovom ponašanju i pitate ga što se dogodilo. Međutim, partner ne želi otkriti razlog i odgovara: „Dobro sam“. U ovakvoj situaciji možete misliti da osoba šalje skrivenu poruku i pokušavate ju dešifrirati. Ako osoba ne može komunicirati na jednostavan način i koristi sarkazam kao obrambeni mehanizam, šalje dvojake poruke ili radnje da nešto nije u redu. Pasivna agresija je agresija bez izraza ljutnje.
Narcis
Narcis se predstavlja kao jedinstveni i sveznajući pojedinac koji je najbolji u svemu i ponaša se kako želi. Bez obzira na vaše iskustvo ili pamet, ne možete se mjeriti s tom osobom. Narcisoidnost se smatra jednim oblikom poremećaja ličnosti koji je svakako toksičan za odnos. Narcisoidna osoba stavlja samu sebe na tron i gleda sve svisoka. Takve osobe ne rade kompromise, nedostaje im empatije i stalno žele biti u centru pažnje. Zbog svog ponašanja, često upropaste važna događanja i prigode, ili karijeru. Narcisi su često nesigurne osobe s manjkom samopouzdanja. Obavija ih i ljubomora koja oslobađa bijes i mržnju. Spremni su uništiti sve i svakoga ako se osjete ugroženima ili odbačenima.
Saznajte kako se predstavljaju narcisoidne osobe!
Ravnodušna osoba
To su osobe koje odbijaju sudjelovati u razgovoru ili podijeliti osjećaje. Iza svoje kamene fasade žele izbjeći problem. Često se njihovi sugovornici osjećaju beznačajno i nedostojno iskrene komunikacije. Odbijanje komunikacije stvara negativne osjećaje i prepreku za razvoj uspješnog odnosa u budućnosti. Osoba koja glumi ravnodušnost često nas frustrira i ljuti jer ne ispunjava određena očekivanja. Ovaj primjer također spada u pasivno agresivno ponašanje. Ta taktika može biti korisna u političkoj raspravi.
Asocijalna osoba
Asocijalni poremećaj osobnosti (ASPD) uključuje osobine sociopata. Smatra se da je to rezultat društvenih uvjeta, kao što je zlostavljanje u djetinjstvu, a ponekad i nasilnog ponašanja. Pretpostavlja se da posjeduju kapacitet za empatiju i sažaljenje. Uključuje i osobine psihopata koji navodno ne osjećaju kajanje ili sućut, i često su uključeni u prevare i osvete. Međutim, psihopati su psihološki kameleoni koji igraju emocionalnu ulogu. Žele manipulirati svakom situacijom i vama za novac, seks, moć, ego i zadovoljstvo. Vješti su u laganju i posjeduju dozu agresije.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345