Anoreksija - tiha epidemija

Anoreksija - tiha epidemija

Anoreksija - tiha epidemija
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Nekoliko savjeta kako spriječiti razvoj poremećaja prehrane

1. Neka djeca budu samo djeca

Vrlo jednostavna rečenica. Najvažnije je da djeca budu baš to, djeca-a roditelji neka budu roditelji. Naša djeca nama ne mogu i ne smiju biti najbolji prijatelji, psihoterapeuti... Roditelj djetetu treba pokazati da vlada situacijom kao roditelj. Time djeci šaljemo poruku: da, ima poteškoća, one se trebaju rješavati i posve je normalno potražiti pomoć. Vaš je zadatak poučiti dijete nesavršenosti ljudske prirode.

2.Potičite djecu da prihvaćaju nesavršenosti

Život je pun uspona i padova, a adolescencija je vrijeme učenja - pokušaj/pogreška. Zapravo nitko od nas ne bi trebao ni pokušavati misiju- biti savršen. Zar ne? Znate, ja bih se zabrinula zbog djeteta koje danonoćno uči za svaki ispit i istinski pati svaki put kad ne dobije peticu.

3. Postavite granice

Ne čini li vam se da i mi odrasli lakše funkcioniramo imamo li jasno postavljene granice? Djeci je još teže. Treba im čvrsta platforma, makar je ne odabrali oni. Svaki zdrav razum djeteta protivi se svakom statusu quo kako bi uspostavilo svoj vlastiti identitet. Dakle, što je više različitih savjeta, različitih gledišta u životnim poteškoćama, vjerojatnije je da će dijete realnije shvatiti stvarnost.

4. Obavezno intervenirajte kad dijete samo sebe ponižava

Rečenice tipa: Ja sam najgori... To sam grozno napravio... Trebalo bi odmah pomoći djetetu da za neki neugodni događaj ne okrivi sebe. Svatko katkad promaši. Potičite djecu da se usredotoče na ono pozitivno u sebi i oko sebe.

5. Potičite djecu da otkrivaju svoje interese, a ne vaše

Opet se vraćam na dosljednost. Potičite svoje dijete na preuzimanje odgovornosti: Što god učinio, ja se slažem, sve dok to činiš s poštovanjem-prema sebi i prema drugima. Najvažnije je prihvatiti svoju djecu takva kakva jesu i pustiti ih da žive pod vlastitim uvjetima bez obzira na njihove vrijednosti, spolnu orijentaciju... Roditelji su ljudi s vlastitim manama, a ne autoriteti za određivanje nečijeg životnog puta.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije