Hrana nije rješenje emocionalnih tegoba
Liječenje nije jednosmjerna cesta
Jedenje može postati poprište borbe pojedinaca sa sobom i najbližim osobama. Moderne dijete i tjelovježbe načini su kojima pretili ljudi pokušavaju preuzeti kontrolu nad kilogramima. Katkad neuspješno kažnjavaju tijelo koje nesvjesno putem hrane želi riješiti svoje teškoće.
Obiteljsko okruženje najvažnije je mjesto na kojem svatko, i onaj s viškom kilograma, mora tražiti podršku u prevladavanju problema. Ali, pomoć treba tražiti i kod liječnika. Odnos liječnika i pretilog pacijenta trebao bi se temeljiti na povjerenju, otvorenosti, razumijevanju, uvažavanju različitosti i prevladavanju predrasuda. U taj obostrani odnos potrebno je uložiti vrijeme, koje je često opravdanje za neuspjeh.
Potporu i razumijevanje u dugotrajnom procesu prema ozdravljenju moguće je dobiti kroz psihoterapijski proces. To je odnos s drugom osobom, npr. liječnikom, kroz koji se mogu doživjeti korektivna iskustva primjerena pojedincu.
Uz općeprihvaćene metode liječenja debljine, umjerenu i uravnoteženu redukcijsku dijetu i pojačanu tjelesnu aktivnost, pomoć u liječenju debljine svakako pružaju i lijekovi (sibutramin - pojačava osjećaj sitosti, smanjuje želju za hranom, omogućuje dugotrajno držanje redukcijske dijete i pojačava bazalni metabolizam; te orlistat - smanjuje udio apsorbirane masti iz crijeva). Kombinacija lijekova za liječenje pretilosti i promjene životnog stila, uz razumijevanje okoline i podršku liječnika, može pomoći da se prebrode teškoće i dođe do cilja. A uz ljepši izgled, cilj je, naravno, zdravlje.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345