Kad je poremećaj sna zabrinjavajući
Individualni terapijski pristup
Važno je naglasiti da se svi poremećaji spavanja mogu javljati i kod odraslih i kod djece, ali neki su ipak češći kod djece. Poremećaji spavanja iz grupe parasomnija češći su kod djece, a većina poremećaja spontano se povlači u razdoblju nakon adolescencije.
Narkolepsija i hipersomnija su najčešće kod adolescenata, a insomnija (nesanica) je češća kod odraslih, iako se i ona može javiti kod djece. Povremene teškoće spavanja javljaju se kod zdrave djece, ali ako je poremećaj takvog intenziteta da dijete ima problema u svakodnevnom funkcioniranju, bilo da je stalno umorno ili izbjegava druge ljude zbog ponašanja u snu, onda govorimo o poremećaju.
Liječenje poremećaja spavanja je individualno. Uvijek moramo voditi računa o tome ide li poremećaj spavanja uz neke druge poremećaje (duševne ili tjelesne) ili se možda radi o konzumiranju psihoaktivnih tvari. Intenzivni noćni strahovi i noćne more često su povezani sa separacijskim problemima kod djece, što se može liječiti psihoterapijom. Samo u iznimnim slučajevima propisuju se lijekovi.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345