Kako živjeti s multiplom sklerozom

Kako živjeti s multiplom sklerozom

Kako živjeti s multiplom sklerozom
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Trauma

Ideja da ozljeda ili stres dovode do nastupa simptoma MS-e ili čak započinje njezinu egzacerbaciju, bila je dugo vremena predmet rasprave između istraživača, liječnika i bolesnika. Provedena su mnoga istraživanja u pokušaju da se još više rasvijetli ta teorija. U većini slučajeva rezultati nisu potvrdili ovu hipotezu, iako će ipak većina bolesnika potvrditi nastup ili pogoršanje simptoma nakon veće traume ili stresa. Dokazati da su trauma ili stres uzročni čimbenici u razvoju ili pogoršanju MS-e težak je zadatak. Nove studije ipak podupiru misao da srednje teška trauma (osobito glave, vrata ili leđa) povećava propusnost krvno - moždane zapreke. Čini se da je sposobnost određenih stanica da prijeđu iz krvne struje u središnji živčani sustav važna za razvoj MS-e.

Savez društava multiple skleroze Hrvatske (SDMSH) je krovna organizacija 21 lokalne udruge članice u koje je trenutačno učlanjeno oko 1800 osoba oboljelih od MS-e od kojih je 1786 u Bazi podataka SDMSH-a. Svaka od temeljnih udruga djeluje na svom lokalnom području te sve informacije možete dobiti na web stranicama Saveza www.sdmsh.org ili na besplatnom SOS-MS te-lefonu 0800 77 89.

SDMSH je nestranačka, nevladina, neprofitna, društvena organizacija osoba oboljelih od multiple skleroze, članova njihovih obitelji i ostalih građana koji svojim radom žele pomoći Društvu u svrhu ostvarivanja radnji i mjera na promicanju liječenja, rehabilitacije, istra-živanja i zaštite osoba oboljelih od multiple skleroze i srodnih bolesti. Temeljni cilj našeg djelovanja je biti što bliže svakoj osobi koja boluje od MS-a te pomoći u životnim poteškoćama u skladu s našim mogućnostima.

Naše aktivnosti su usmjerene prema:

  • upoznavanju članova sa svim poznatim načinima liječenja MS-a
  • educiranju članova za međusobnu pomoć i samopomoć
  • zajedničkom nastupu s drugim udrugama radi upozoravanja na probleme osoba s invaliditetom i njihova rješavanja
  • o ostvarivanju zakonom propisanih pripadajućih prava izvještavanju javnosti o našim aktivnostima unapređenju liječenja MS-a
  • izdavanju stručne literature, glasila, zbornika radova, letaka, brošura i sl.Savez društava multiple skleroze Hrvatske predstavlja nacionalnu udrugu oboljelih od MS-a u Hrvatskoj, a djeluje preko 21 temeljne udruge.
  • Savez društava multiple skleroze Hrvatske, Trnsko 34, 10020 Zagreb,www.sdmsh.org

Vitashop

Najnovije

Najčitanije