Ljekovita moć humora
Klubovi ljubitelja smijeha
Dr. Katali u Indiji svako jutro okupi ljude te se 15 - 20 minuta svi zajedno glasno smiju. To ih dobro opusti, napuni emocionalne baterije i pripremi za naporan rad koji ih očekuje tijekom dana. "Osmijeh se ne može kupiti, isprositi, posuditi ili ukrasti, jer mu vrijednost daje jedino spontanost i dragovoljnost", tvrdi Edward W. Reiller. Pravi osmijeh izlazi iz duše, srca i cijelog ljudskog bića. Ako ti se ne smije, u početku glumi smijeh, pa će ti se pobuditi želja za smijanjem, savjetuje dr. Katali.
U Indiji djeluje oko 400 klubova za smijeh. Još ih je dvjestotinjak u drugim zemljama diljem svijeta. Smijeh je ključ tolerancije. Razmotrimo priču jednog inženjera koji je godinu dana proveo na stručnom usavršavanju u Indiji.
"Dok sam igrao šah s prijateljem, koji je u vrijeme boravka u Indiji bio član kluba za smijanje, kroz prozor je uletjela lopta, pala na šahovsku ploču i razbacala sve figure po stolu i tepihu. Partija je bila u završnici, a ishod vrlo neizvjestan. Skočio sam kao oparen i počeo vikati na mališane, grditi ih i prijetiti im. Prijatelj je uzeo loptu i vratio im je uz grohotan smijeh. Mislio sam da je poludio. "Baš dobar štos", rekao je kroz smijeh. Dok sam se izjedao od bijesa i gnjeva, on je, ne prestajući se smijati, poredao figure i mrtav-hladan mirno rekao: "Zašto se pjeniš? Dijete je u žaru igre napucalo loptu, pa što? Igrat ćemo novu partiju". Odgovorio sam mu: "Nisi čovjek, nego ledenjak, kad te taj dječji bezobrazluk ne uzbuđuje i još kažeš...u žaru igre!?" Izjurio sam iz kuće obračunati se s malim bezobraznicima. Na sreću, razbježali su se. Tek sam na dvorištu uvidio svoju glupost. Posramio sam se sam pred sobom, vratio se u sobu, ispričao prijatelju, ali sam bio toliko uzbuđen da partiju šaha nisam mogao nastaviti. Od tada svako jutro provodim seansu smijeha. Činim to i tijekom dana. Danas bez napora kontroliram svoje ponašanje i reagiranje te se prilično učinkovito svladavam u situacijama u kojima sam nekad bjesnio, urlao, vikao, derao se...".
Predlažem čitateljima da koriste smijeh kao terapiju. Uvjeren smo da će se tako osloboditi živčane napetosti, stresa, nelagoda i problema s kojima se svakodnevno susreću u životu. Uz to, naučit će kontrolirati svoje ponašanje i reagiranje u napetim i kriznim situacijama. Izbjeći će sukobe sa suradnicima, pa ih neće povrijediti niti sebi stvarati nelagodnosti.
Zaključimo tvrdnjom Edwarda W. Reillera: "Osmijeh traje možda samo jedan trenutak, ali u sjećanju može ostati cijeli život". Zato ga darujmo drugim ljudima i sa zahvalnošću ga prihvatimo.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345