Muški vs. ženski mozak
Ključne razlike muškog i ženskog mozga
Međuljudski odnosi
Žene komuniciraju učinkovitije od muškaraca, s naglaskom na korištenju neverbalnih znakova, sposobnosti suosjećanja i pokazivanja emocija. Muškarci su više orijentirani na sam zadatak, manje su pričljivi, više izolirani i teže razumijevaju emocije. Te razlike objašnjavaju zašto muškarci ponekad imaju poteškoće u komunikaciji i zašto prijateljstva među muškarcima izgledaju drugačije od prijateljstva među ženama.
Lijeva vs. obje hemisfere
Muškarci informacije bolje obrađuju u lijevoj hemisferi mozga, dok žene informacije obrađuju jednako dobro u obje hemisfere. Ta razlika objašnjava zašto su muškarci bolji u aktivnostima koje kontrolira lijeva hemisfera, kao što je percepcija prostora.
Matematičke sposobnosti
Inferiorno parijetalni režanj je znatno veći kod muškaraca. On se proteže lijevom i desnom stranom mozga. Kod muškaraca je inferiorno parijetalni režanj veći na lijevoj strani koja kontrolira sposobnost matematičkog razmišljanja, a to vjerojatno objašnjava zašto su muškarci uglavnom vještiji u matematičkim zadacima. Ženama je inferiorno parijetalni režanj veći na desnoj strani, što im omogućava da se usredotoče na određene podražaje kao što je bebino plakanje usred noći.
Reakcija na stres
Najčešći odgovor muškarca na stres je borba ili bijeg. Žene se u stresnim situacijama puno bolje snalaze i to pomoću razvijanja strategija. Razlog za ove različite reakcije na stres je ukorijenjen u hormonima.
Jezične sposobnosti
Dva dijela mozga su odgovorna za jezične sposobnosti. Utvrđeno je da su veći kod žena, što ukazuje da žene imaju razvijenije jezične sposobnosti.
Emocije
Žene imaju veći limbički sustav što im omogućuje bolje razumijevanje i izražavanje osjećaja. Nedostatak je povećana pojava depresije kod žena naročito za vrijeme menstrulanog ciklusa ili nakon poroda.
Veličina mozga
Mozak muškaraca je uglavnom 11 do 12% veći od ženskog. Ova razlika u veličini nema apsolutno nikakve veze s inteligencijom, ali se objašnjava u fizičkoj veličini muškaraca i žena. Naime, muškarci trebaju više neurona kako bi kontrolirali svoju veću mišićnu masu i veću veličinu tijela zbog čega, općenito, imaju veći mozak.
Bol
Muškarci i žene bol doživljavaju drugačije. U istraživanjima žene zahtijevaju veću količinu morfija za razliku od muškaraca, a žene također češće priznaju bol.
Prostorna percepcija
Muškarci obično imaju bolje prostorne sposobnosti, odnosno mogućnost da stvore mentalnu sliku koja predstavlja prostornu dinamičnost. Žene se obično bore u ovom području. Znanstvenici su otkrili da žene imaju deblji parijetalni dio mozga koji ometa sposobnost prostorne percepcije.
Osjetljivost na bolesti
Zbog načina na koji muškarci i žene koriste obje polutke mozga postoje neke bolesti na koje su muškarci, odnosno žene, osjetljiviji. Muškarci su skloniji autizmu, Tourretovom sindromu i jezičnim problemima, kao što je disleksija. Žene su sklonije poremećajima u raspoloženju kao što su depresija i tjeskoba.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345