Muški vs. ženski mozak
Razlike u strukturi mozga
Prije svega, mozak je trenutno najmanje istraženi dio ljudskog tijela. Čak su i znanstvenici duže vrijeme mislili da postoje samo male razlike između muškog i ženskog mozga, ali su mislili da su te razlike ograničene isključivo na hipotalamus, dio mozga koji kontrolira seksualnu želju i želju za hranom. Nekoliko znanstvenika je priznalo da je muški mozak veći, razblaživši to s tvrdnjom da su muškarci ionako veći od žena. Iz razloga što se veličina mozga često povezuje s razinom inteligencije, ta izjava je poprilično škakljiva. Bez obzira na sve, čini se da muškarci doista pobjeđuju kada je veličina mozga u pitanju. Znači li to da su pametniji?
Prije desetak godina, tim američkih znanstvenika je utvrdio da su određeni dijelovi mozga nešto drugačije veličine kod muškaraca i žena, što može uravnotežiti ukupnu razliku u veličini. Otkrili su da su dijelovi frontalnog režnja i limbički sustav nešto veći kod žena. Frontalni režanj je zaslužan za rješavanje problema i donošenje odluka, dok je limbički sustav odgovoran za reguliranje emocija. Kod muškaraca su veći parijetalni režanj i amigdala. Parijetalni režanj je uključen u prostornu percepciju, a amigdala regulira seksualno i socijalno ponašanje.
Muškarci također imaju probližno 6,5 puta više sive tvari u mozgu nego žene, ali žene imaju oko 10 puta više bijele tvari. Ta razlika se može objasniti pomoću načina na koji muškarci i žene razmišljaju. Muškarci više koriste sivu tvar koja se sastoji od puno aktivnih neurona. Žene pak više koriste bijelu tvar koja se sastoji od većeg broja veza između neurona. Na taj način je ženski mozak malo složeniji, što ženama daje mogućnost bržeg razmišljanja, za razliku od muškaraca.
Ako ste žena i zabrinjava vas problem same veličine mozga, trebate znati da su u ženskom mozgu neuroni bolje povezani, tako da su znatno bliži jedan drugome. Ova blizina u kombinaciji s brzim vezama bijele tvari omogućavaju ženskom mozgu da brže radi. Neke žene imaju čak 12% više neurona od muškaraca. Neki znanstvenici tvrde da su u ženskom mozgu neuroni gušće raspoređeni.
No gustoća ženskih neurona ne određuje inteligenciju. Znanstvenici su u jednom istraživanju testirali način na koji muškarci i žene razmišljaju. Kao što smo već rekli, muškarci više koriste sivu tvar, dok žene bijelu. Ali oni također koriste različite dijelove mozga za isti zadatak. U tom istraživanju su muškarci koristili jedno malo područje na lijevoj strani mozga, kako bi riješili zadatak. Žene su pak koristile područja obje strane mozga za rješenje zadatka. Ovo istraživanje pokazuje da postoji više načina korištenja mozga kako bi se došlo do istog rezultata. Što se inteligencije tiče, prosječni IQ je isti kod muškaraca i žena.
No, dolazimo li do određene razine inteligencije samim rođenjem ili pod utjecajem okoline? U nastavku pročitajte je li inteligencija određena rođenjem ili okolinom.
Struktura mozga vs. okolina
Postoje razlike u odgoju dječaka i djevojčica. Djevojčice često možete vidjeti u ružičastoj odjeći kako se igraju lutkama, a dječake u plavoj odjeći dok guraju autiće. Ako postoje razlike u mozgu ljudi, to bi moglo biti zbog društva, odnosno okoline koja svjesno ili nesvjesno oblikuje osobu.
Međutim, postoje vjerovanja da je struktura mozga određena samim rođenjem. Istina je da se određeni dijelovi mozga kod dječaka i djevojčica razvijaju u različito vrijeme. Međutim, naš obrazovni sustav to ne uzima u obzir. Primjerice, djevojčica koja je na početku školovanja manje vješta u matematici, može tu vještinu razviti kasnije. Ipak, kada dijete naiđe na predmet za koje njegov mozak nije spreman, postaje frustrirano i prebrzo odustaje.
Nadalje, djevojke mogu početi s razmišljanjima da su dječaci bolji u matematičkim područjima i da su djevojke sklonije odabiru manje zahtjevnih projekata. S druge strane, znanstvenici tvrde da je sve stvar nesigurnosti koja je isključivo u našim glavama.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345