Podjela depresivnih poremećaja
Bipolarni poremećaj
Katkad se ponavljajuće depresivne epizode izmjenjuju s epizoodama manije. Takva bolest, koja uključuje izmjenu emocija od jedne krajnosti do druge, poznata je pod nazivom bipolarni poremećaj. Bipolarni poremeæaj se u starijoj klasifikaciji psihičkih bolesti naziva manično - depresivni poremećaj.
Provjerite kako zdrava prehrana smanjuje rizik od depresije!
Za razliku od razdoblja depresije, osoba u maničnoj fazi bolesti osjeća se nezauszavljivom, prepunom energije. Može neumjereno trošiti novac ili biti sklona donositi rizične odluke. Za razdoblje manije karakteristične su ideje veličine (grandiozne ideje) koje se mogu izražavati na različite načine, od nepromišljenih poslovnih poteza do promiskuitetnog ponašanja. Katkad osobe tijekom manične faze imaju provale kreativnosti i produktivnosti.
Simptomi manije su:
- Abnormalan ili pretjeran zanos
- Osjećaj preplavljenosti energijom
- Smanjena potreba za spavanjem
- Neuobičajena razdražljivost
- Nerealna vjerovanja u vlastite sposobnosti i moći
- Pretjerana razgovorljivost
- Bijeg ideja
- Nepromišljenost
- Pojačana seksualna želja
- Provokativno, nedistancirano ili agresivno socijalno ponašanje
- Zlouporaba alkohola ili drugih sredstava ovisnosti
Bipolarni poremećaj se pojavljuje rjeđe od depresije i distimije. Od 18 milijuna ljudi koji boluju od depresije u Americi, oko 2 do 3 milijuna imaju bipolarni poremećaj. Rizik nastanka bolesti jednak je u muškaraca i žena. Obično se pojavljuje u adolescentnoj ili mlađoj odrasloj dobi i u razmacima se provlači kroz čitav život. Poznata je obiteljska sklonost. Oko 80 do 90 posto osoba koje boluju od bipoolarnog poremećaja ima bliskog srodnika koji boluje od depresije.
Simptomi bipolarnog poremećaja tijekom se vremena pogoršavaju. Početak bolesti može se očitovati kao depresivna, manična ili miješana epizoda s depresivnim i maničnim simptomima. Nakon povlačenja prve epizode slijedi "normalno" razdoblje.
Tijekom vremena bipolarne epizode postaju sve učestalije, a "normalna" razdoblja sve kraća. Teske depresivne ili manične epizode mogu biti praćene simptomima psihoze, uključujući halucinacije i deluzije.
Kao i u slučaju ostalih oblika depresije, liječenje je neophodno za spječavanje pogoršanja bolesti i smanjivanje rizika od samoubojstva.
Oblici pojavljivanja bipolarne bolesti
Bipolarni poremećaj se pojavljuje u tri oblika:
Bipolarni poremećaj I
Bipolarni poremećaj tipa I ukljuèuje jednu ili više depresivnih epizoda i bar jednu maničnu ili miješanu epizodu. Prva epizoda može biti depresivna ili manična. Kada je prva epizoda depresivna, manična epizoda se obično pojavljuje nakon jedne do dvije godine.
Bipolarni poremećaj II
Bipolarni poremećaj tipa II. uključuje jednu ili više depresivnih epizoda i bar jednu hipomaničnu epizodu - stanje umjerenije i ublažene euforije. Epizode povišenog raspoloženja nisu toliko istaknute kao u slučaju bipolarnog poremećaja tipa I. Bipolarni poremećaj tipa II. razlikuje se od bipolarnog poremećaja tipa I. po duljini "normalnih" razdoblja, odnosno razdoblja bez simptoma. U slučaju bipolarnog poremećaja tipa II., razdoblje hipomanije obično slijedi odmah nakon razdoblja depresiije. Između velike depresivne epizode i hipomanične epizode obično nije uočljivo "normalno" razdoblje bez simptoma.
Ciklotimija
Ciklotimija je blaži, ali kronični oblik bipolarne bolesti. Očituje se izmjenom kratkih razdoblja blage depresije i hipomanije u ciklusu koji traje najmanje dvije godine. Promjene raspoloženja mogu se uočiti svakih nekoliko dana. Osobe koje boluju od ciklotimije nemaju razdoblja bez simptoma u trajanju dulje od dva mjeseca. Također, pod povećanim su rizikom od razvoja depresije.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345