Podjela depresivnih poremećaja
Distimija
Distimija je dugotrajan oblik blage depresija, koju karakterizira trajno negativan stav prema životu. Distimija je starogrčki termin, prema dys što znači "loše" i thymia što označava "stanje uma". Naime, stari Grci su vjerovali da je žlijezda timus izvor svih emocija.
Distimija obično traje dvije, ali katkad i više od pet godina. Razdoblja distimije se mogu izmjenjivati s razdobljima normalnog raspoloženja. Distimija obično ne onesposobljava osobu u svakodnevnom životu, ali može utjecati na radnu aktivnost i društveni život. Mnoge osobe koje boluju od distimije počinju se društveno izolirati. Postupno im opada radna produktivnost. Distimija povećava vjerojatnost nastanka velike depresivne epizode. Kada se velika depresivna epizoda razvije u osobe koja već boluje od distimije, stanje se naziva dvostruka depresija.
Tjelovježba ublažava negativno djelovanje antidepresiva na libido!
Simptomi distimije nalikuju simptomima velike depresivne epizode, ali su obično slabijeg intenziteta. Obično su prisutni samo pojedini simptomi velike depresivne epizode. Simptomi distimije uključuju:
- Smetnje koncentracije, otežano donošenje odluka
- Socijalno povlačenje
- Razdražljivost
- Nemir ili inertnost
- Smetnje spavanja
- Promjene tjelesne težine
Katkad osobe koje boluju od distimije navode prvu epizodu sniženog raspoloženja tijekom djetinjstva ili adolescencije. Ako osoba razvije simptome distimije poslije 50. godine, obično treba posumnjati na osnovnu tjelesnu bolest. Najmanje 75% osoba koje boluju od distimije imaju dodatne zdravstvene probleme.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345