Poremećaj kompulzivnog kupovanja
Liječenje
Liječenje uključuje primjenu antidepresiva i kognitivno- bihevioralnu terapiju. Ovdje se mora reći da je potonja psihoterapija u znatnoj mjeri istisnula psihodinamički orijentiranu terapiju. Grupa terapeuta razvila je grupnu terapiju temeljenu prema načelima kognitivno-bihevioralne terapije, kao cijele strategije za grupnu samopomoć. Posebno se ovdje ističe biblioterapija. U mnogim slučajevima bilo je potrebno i financijsko savjetovanje, a nerijetko je potrebno i bračno ili partnersko savjetovanje.
Rezultati psihofarmakološkog liječenja nisu jedinstveni. Tako je npr. u nekim studijama fluvoksamin (Fevarin) polučio dobre rezultate, a u nekim nije bio ništa bolji od primjene placeba. U drugim otvorenim studijama citalopram (Citalon, Cipramil) rezultirao je znatnim poboljšanjem, tako da su pojedinci, koji su izdržali jednogodišnji tretman, uspješno promijenili svoj stil ponašanja. S druge strane, escitalopram je pokazao vrlo skromne rezultate u liječenju PKK-a.
Na kraju ne treba zaboraviti ni manje sofisticirane preporuke kao što su rezanje kreditnih kartica, kupovanje isključivo u prisutnosti prijatelja itd. potreba i ideja, može početi kupovati sve što mu se nudi pa i zapasti u goleme dugove. S druge pak strane, u razvijenim zemljama normalno kupovanje pod posebnim okolnostima velikih blagdana, posebice Božićnih i Novogodišnjih, može poprimiti i patološke razmjere. Grupa autora je modificirala Yale Brown Obsessive-Compulsive Scale i kreirala YBOXS-Shopping Version radi prepoznavanja spoznajnih aspekata i obrazaca ponašanja vezanih za PKK.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345