Pozitivna psihologija za teška vremena
Tehnike pozitivne psihologije
Dobrobit
Kao što joj i ime kaže, terapija dobrobiti pokušava promovirati oporavak od depresije i drugih poremećaja tako što je pacijent fokusiran na promicanje pozitivnih i ublažavanje negativnih aspekata života. Pristup je razvio Giovanni Fava na Sveučilištu u Bologni u Italiji. Terapija se temelji u velikom dijelu na šest načela: okolini, osobnom rastu, svrsi života, autonomiji, samoprihvaćanju i pozitivnim odnosima.
U praktičnom smislu, terapija dobrobiti je puna kognitivno bihevioralne terapije. Pacijent koristi dnevnik za praćenje i prepoznavanje pozitivnih događaja koji se događaju svaki dan. Zatim, pacijent počne prepoznavati negativne misli i vjerovanja koja ometaju ili odvraćaju pažnju od pozitivnih događaja. Krajnji cilj je promjena negativnih načina razmišljanja, tako da pozitivni događaji mogu imati više utjecaja na život pacijenta.
Pozitivna psihoterapija
Doktor Seligman i njegovi kolege sa Sveučilišta Pennsylvania razvili su pozitivnu psihoterapiju za liječenje depresije. Umjesto da samo smanjuju negativne simptome kao što su tuga, ovaj pristup pomaže pacijentu izgraditi pozitivne emocije, karakter, snagu i smisao.
Ovdje su neke od vježbi koje se koriste pri pozitivnoj psihoterapiji.
Potpis snaga
Identificirajte svojih pet snaga i pokušajte ih svakodnevno iskoristiti na neki novi način.
Tri dobre stvari
Svake večeri, napišite tri dobre stvari koje su se dogodile taj dan i razmišljajte o njima.
Zahvale
Napišite pismo u kojem ćete nekome objasniti zašto mu se osjećate zahvalni. Pročitajte pismo bilo osobno ili preko telefona.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345