Što je depresija?
Medicinski poremećaj
Stoljećima su ljudi depresiju smatrali znakom tjelesne ili psihičke slabosti, te je službeno nisu priznavali kao medicinsku bolest.
Osobe oboljele od depresije mnogo su puta čule frazu: "Sve je to u vašoj glavi". Nakon mnogih godina istraživanja, liječnici su prepoznali depresiju kao medicinski poremećaj, odnosno bolest koja ima biološku podlogu, a može biti potaknuta različitim psihološkim i društvenim stresovima. Smatra se da razvoju depresije pridonose složena međudjelovanja različitih genskih čimbenika, stresa, te promjene moždanih i tjelesnih funkcija. Osobe s depresijom mogu imati abnormalno nisku razinu određenih moždanih kemijskih tvari i usporenu aktivnost moždanih stanica u područjima koja kontroliraju raspoloženje, tek, spavanje i druge funkcije.
Depresija ne utječe samo na vaše raspoloženje. Može poreemetiti ciklus spavanja, uzrokovati promjene teka, te smanjiti seksualnu želju. Sve misli postaju depresivno obojene, što vas čini pesimističnim i negativnim. Mijenja vaš doživljaj sebe, te se počinjete osjećati bezvrijednim. Utječe na vaše ponašanje, čineći vas razdražljivima i ambivalentnima.
Depresija se može pojaviti kao zasebna bolest, ali i kao kommplikacija druge bolesti. Može se pojaviti kao nuspojava djelovanja lijeka. Može nastati nakon porođaja ili kao rezultat zlouporabe alkohola ili droge. Može biti reakcija na promjenu posla, gubitak voljene osobe ili drugi stresni događaj. Katkad se jednostavno dogodi, bez vidljiva povoda.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345