Učenje pomoću mentalnih mapa
Kreativna metoda učenja za djecu i odrasle
Kako učiti pomoću mentalnih mapa i njima se služiti, može se naučiti i na seminarima, koji traju dva ili tri dana, a pruža ih za sada tek nekoliko centara u Hrvatskoj. Za trenere Mind mapping seminara potrebna je licencija Buzan centra iz Londona, otkud su mape i krenule u svijet, a tvorac im je Tony Buzan. Mentalne mape uključene su i u HNOS, Hrvatski nacionalni obrazovni program, upravo kao metoda koja djeci olakšava učenje i potiče ih na kreativnost.
Za stvaranje mentalne mape potreban je bijeli papir, te flomasteri ili bojice. Mentalna mapa sadrži središnji pojam, oblikovan kao krošnja, stablo koje se dalje grana po pojedinim područjima. Na papir ne ispisujete cijele rečenice, nego samo ključne riječi, simbole koji će vas asocirati na gradivo koje trebate zapamtiti. Te ključne pojmove prate i slike, koje također služe kao asocijacija na tekst, poglavlje knjige ili neki drugi sadržaj koji trebate naučiti. Mentalne mape su korisne i za pripremu prezentacija, predavanja, omogućuju uštedu vremena i bolju koncentraciju.
Stručnjaci tvrde kako je njihova prednost u tome što prate mentalne procese i oslanjaju se na vizualizaciju, kojom se može lakše povezati pojmove, nego da ih se neprestano čita i ponavlja. Mentalnu mapu bi svatko trebao raditi sam, jer svatko ima svoj "sustav" simbola, slika, sličica, boja, koje ga asociraju na određene pojmove.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345