Za bolan osjećaj nepripadnosti ima lijeka
Ispravni postupci
- bavljenje korisnim i ugodnim aktivnostima
- uspostavljanje ili produbljivanje društvenih kontakata
- kretanje, tjelovježba
- psihološko savjetovanje
- lijekovi s učinkom na živčani sustav
Jedna je od mogućnosti koje vam stoje na raspolaganju kreativno korištenje samoće, primjerice bavljenje stvaralaštvom (slikanjem, pisanjem), sportom, učenjem i nadogradnjom znanja, cvijećem, kućnim ljubimcima. Kućni ljubimci u mnogo su se slučajeva pokazali kao izvanredno društvo i djelotvoran antidepresiv.
Izlasci na popularna okupljališta, telefoniranje, SMS-iranje i slanje e-mailova znancima dobri su načini da se prilično brzo napunite društvenom energijom. No, što ako nemate ni prijatelja ni znanaca? Postoje mnogi načini uspostavljanja kontakta s ljudima. Što mislite zašto ljudi masovno sudjeluju u internetskim pričaonicama ili servisima poput Iskrice? Nema ničega sramotnoga ili nastranog u potrazi za društvom putem Interneta ili oglasa, ali, naravno, uz razumne mjere opreza.
Redovito kretanje, bilo da je riječ o žustrom hodanju, trčanju, vožnji biciklom, plivanju, planinarenju ili aerobiku, već samo po sebi diže raspoloženje, a time i ublažava sve neugodne osjećaje, pa i osamljenost. Pritom uvijek postoji mogućnost da ćete nekoga upoznati. Psihološko savjetovalište ili psihoterapija ne služi za "luđake", to valjda zna svaka civilizirana osoba. Psihoterapeut vam može pomoći da naučite vještinu upoznavanja i ophođenja s ljudima, ako se u tome krije vaš problem. Poželjno je u društvu barem malo prikriti preosjetljivost i prikazati se samouvjerenim, a opet ne bahatim. Posrijedi su fine nijanse, u koje vas može uputiti dobar terapeut.
Osamljenost je bolno raspoloženje koje može biti privremeno ili kronično te izazvano vanjskim ili unutarnjim čimbenicima. Ovisi o predispoziciji, pa je moguće biti osamljen i bez stvarne samoće, kao i biti sam, ali ne i osamljen. Kronična je osamljenost zdravstveni problem koji se ponekad može otkloniti samo medicinskom intervencijom.
Kronična osamljenost je oblik depresije, neovisno o tome jeste li stvarno sami ili imate društvo koje vas ne zadovoljava. Moderni antidepresivi vrlo su djelotvorni i dobro podnošljivi, a ne stvaraju nikakvu ovisnost. Uzimanje takvih lijekova ne znači da ne možete istodobno raditi na poboljšanju društvenog života ako vam je on manjkav. Štoviše, uza stabilno dobro raspoloženje koje donose antidepresivi mnogo ćete se lakše nekome svidjeti, kao što ćete i sami realnije procjenjivati tko je za vas pogodno društvo i potencijalni prijatelj ili partner. Ako vam je glavni problem stidljivost (to jest povećana osjetljivost u društvu), preporučljive su povremene, manje doze sredstava za smirenje, naravno sve uz nadzor specijalista. Osim sintetskih antidepresiva, u blažim do umjerenim depresijama mogu pomoći i gospina trava (hipericin) u sprezi s vitaminom B, omega-3 masnim kiselinama, magnezijem i cinkom.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345