Zašto sanjamo o ljudima iz prošlosti
Ne postoje slučajni snovi
Prema Freud, dakle, ne postoji takva stvar kao slučajni element u snu, samo elementi čija važnost se ne razumije sasvim.
U stvari, većina onoga što vidite i doživite u našim snovima je nepoznanica za vaš budan um. Nećemo vidjeli ili misliti o nekoj osobi godinama, i onda odjednom ona će se pojaviti kao središnja figura u snu. Sigurno postoje neki univerzalni simboli koji se pojavljuju kroz mnoge naše snove, ali većina su više osobni i stoga ih je teže dekodirati.
Freud je koristio tehniku slobodne asocijacije kako bi došao do korijena sadržaja sna. Kod te tehnike, pacijent dopušta bilo koje asocijacije vezane, bez cenzuriranja. Na taj način, slijedi se trag misli od simbola na ono što taj simbol predstavlja, a može se odvijati brzo ako se čini ispravno.
Tehniku slobodne asocijacije najbolje je iskušati s psihoterapeutom, ali također možete ju pokušati sami. Razmislite o elementima koje pokušavate bolje razumjeti, i dozvolite svim asocijacijama da dođu do izražaja, bez cenzuriranja. Taj zadnji dio je malo teži, jer obično postoji razlog zbog kojeg naš um želi zamaskirati izvorno značenje u simboličkom jeziku. Sanjamo o elementima u našim životima što je siguran put za svijest da istraži naše misli.
Vođenje dnevnika također može pomoći u tumačenju snova, kao dio tehnike koja se zove lucidno sanjanje. Ljudi koriste lucidno sanjanje da se sjete svojih snova dok su još živi, a oni koji stvarno izvježbaju svoje vještine na kraju imaju mogućnost da zapravo kontroliraju sadržaj sna. Kada su snovi svježi u vašem umu, važno je iskoristiti to vrijeme, jer je vrlo lako izgubiti trag mnogih elemenata sna. Kasnije u danu, možete koristiti ova zabilježena sjećanja za tehniku slobodne asocijacije i pokušati shvatiti što ti naizgled slučajni elementi znače za vas.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345