HPV: Kako prepoznati simptome i spriječiti potencijalno opasnu infekciju?

HPV: Kako prepoznati simptome i spriječiti potencijalno opasnu infekciju?

HPV: Kako prepoznati simptome i spriječiti potencijalno opasnu infekciju?
  • Objavljeno: Subota, 01.02.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Spolno zdravlje

Humani papiloma virus (HPV) jedan je od najčešćih uzročnika infekcija koje pogađaju osobe oba spola, ali unatoč njegovoj raširenosti mnogi o njemu ne znaju puno. Većina spolno aktivnih osoba tijekom života dođe u kontakt s barem jednim tipom ovog virusa, a njegov utjecaj na zdravlje može varirati - od toga da ne izazove nikakve promjene, preko pojave blagih simptoma, sve do vrlo ozbiljnih zdravstvenih problema.

U nastavku donosimo ključne informacije koje će vam pomoći da bolje razumijete rizik od infekcije i zašto je važno raditi na prevenciji, unatoč tome što u većini slučajeva zaraza prolazi neopaženo.

Što je točno HPV i zašto može biti opasan?

Humani papilomavirus ili HPV je naziv koji se odnosi na skupinu virusa s preko 100 tipova. Više od 30 njih se prenosi spolnim putem (vaginalnim, oralnim i analnim odnosom), a uzrokuju spolnu bolest - genitalnu HPV infekciju.

Genitalna HPV infekcija je vrlo česta pojava. Smatra se da će se tijekom života najmanje 50% spolno aktivnih osoba inficirati HPV-om. U većini slučajeva HPV infekcija prolazi sama od sebe, zahvaljujući radu imunološkog sustava, no u nekim slučajevima može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Kod žena je to najčešće rak vrata maternice - najučestalija vrsta zloćudnog tumora u zemljama u razvoju.

Koji su simptomi HPV infekcije?

Treba znati da genitalni HPV može biti niskog ili visokog rizika.

HPV niskog rizika može uzrokovati pojavu genitalni bradavica. Genitalne bradavice ili šiljati kondilomi su polipi koji često rastu u nakupinama koje izgledom podsjećaju na cvjetaču. Kod žena se pojavljuju na vulvi, stijeni rodnice, vratu maternice i međici. Obično ne izazivaju bol ni pojavu drugih simptoma.

HPV niskog rizika može izazvati i promjene u sluznici vrata maternice koje ne dovode do kanceroznih promjena, dok HPV visokog rizika može uzrokovati maligne promjene i rak na stanicama vrata maternice, stidnice, i rodnice. Budući da bolest najčešće ne pokazuje simptome prije nego dođe do ozbiljnijeg stadija, liječnički pregledi su od presudne važnosti za rano otkrivanje.

Kako smanjiti rizik od infekcije i ozbiljnijih problema?

  • Siguran spolni odnos

Odgovarajuća zaštita, odnosno korištenje prezervativa, može smanjiti mogućnost HPV infekcije. Ipak, treba znati da ni prezervativi ne osiguravaju potpunu zaštitu jer se infekcija ne prenosi samo tjelesnim tekućinama, nego i kontaktom sa zaraženom kožom i sluznicom.

Treba znati i da pranje spolnih organa, kao ni mokrenje nakon odnosa ne znače zaštitu od spolno prenosivih bolesti.

  • Redovito PAPA testiranje

PAPA test je jednostavan i bezbolan dijagnostički postupak pri kojem se uzima uzorak površinskih stanica iz sluznice rodnice i vrata maternice, a zatim šalje na analizu. Omogućuje otkrivanje promjena na vratu maternice koje mogu značiti veći rizik ili razvoj raka.

Preporučuje se da žene obave prvi PAPA test kada postanu seksualno aktivne ili najkasnije do 18. godine života. Nakon toga, važno je obavljati pregled jednom godišnje.

  • Cijepljenje

Danas postoji cjepivo protiv HPV-a koje djeluje kao učinkovita zaštita od određenih tipova HPV-a, uključujući one koji uzrokuju više od 70% slučajeva raka vrata maternice.

Za djevojke se prvo cijepljene preporučuje između 11. i 15. godine života, prije nego postanu spolno aktivne i prije nego dođe do infekcije bilo kojim tipom HPV-a, radi boljeg imunološkog odgovora.

Cijepljenje protiv HPV-a je besplatno do 25. godine života.

  • Zdrave životne navike

Oslabljen imunološki sustav povećava rizik od HPV infekcije.

Kada je u pitanju očuvanje imuniteta, najvažniji je faktor zdrava i raznolika prehrana bogata voćem i povrćem, posebno onim vrstama koje su dobar izvor antioksidansa kao što je vitamin C. Treba voditi računa i o redovitoj tjelovježbi, boravku na svježem zraku, regulaciji razina stresa te kvalitetnom snu.

Ako ste pušač, razmislite o prestanku pušenja. Riječ je o navici koja se može loše odraziti na imunitet, a poznato je i da pušenje uz HPV infekciju može povećati rizik od razvoja raka vrata maternice.


Papilocare® gel za rodnicu je prvi i jedini proizvod na hrvatskom tržištu za sprječavanje i pomoćno liječenje oštećenja uzrokovanih humanim papilomavirusom (HPV). Preporučuje ženama starijima od 18 godina koje su zaražene HPV-om, bez obzira imaju li ili nemaju virusom uzrokovane lezije (ASCUS - atipične skvamozne stanice neodređenog značenja ili LSIL - skvamozne intraepitelne lezije niskog stupnja).

Papilocare® djeluje tako da stvara sloj na sluznici vrata maternice, oblikujući zaštitnu barijeru koja štiti od rizika od integracije HPV-a. Na taj način se prekida integracija HPV-a i stvaranje novih lezija te potpomaže ponovna epitelizaciju postojećih lezija. Potiče i obnavljanje mikrobiote rodnice.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije