Muška neplodnost: 5 stvari koje treba znati svaki muškarac, ali i žena koja planira obitelj

Muška neplodnost: 5 stvari koje treba znati svaki muškarac, ali i žena koja planira obitelj

Muška neplodnost: 5 stvari koje treba znati svaki muškarac, ali i žena koja planira obitelj
  • Objavljeno: Subota, 01.02.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Spolno zdravlje

Iako se mnogima ne čini tako, začeće je zapravo složen proces koji ovisi o različitim čimbenicima. Proizvodnja zdravih spermija kod muškaraca i jajašaca kod žena, prohodnost jajovoda koja omogućava spermijima da dođu do jajašca, te sposobnost spermija da oplode jajnu stanicu samo su neki od faktora koji utječu na začeće.

Većina parova će unutar godinu dana, uz redovite nezaštićene spolne odnose, ostvariti trudnoću. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), ako par ne ostvari trudnoću nakon 12 ili više mjeseci pokušavanja, govori se o neplodnosti kao o bolesti reproduktivnog sustava.

Čak 10-15 % parova suočava se s dijagnozom neplodnosti, a uzroci mogu biti različiti. Iako se o neplodnosti kod žena mnogo više govori, treba znati da je podjednako česta i muška neplodnost.

Kada posumnjati na mušku neplodnost?

Osim nemogućnosti začeća, nema drugih simptoma na temelju kojih bi se moglo zaključiti da postoji problem s neplodnošću.

Međutim, postoje problemi koji mogu utjecati na plodnost muškarca kao što su naslijeđene bolesti, hormonska neravnoteža, proširene vene oko testisa ili druga stanja koja blokiraju prolaz spermija. Takvi problemi mogu izazvati pojavu različitih simptma, uključujući:

  • probleme sa spolnom funkcijom (poteškoće s ejakulacijom, mala količina tekućine pri ejakulaciji, smanjena seksualna želja ili poteškoće u održavanju erekcije)
  • bol, oticanje ili kvržicu u području testisa
  • smanjen rast dlačica na tijelu
  • abnorlamni rast grudi
  • učestale respiratorne infekcije

U slučaju da je prisutan neki od simptoma, bilo bi najbolje razgovarati s liječnom kako bi se što ranije utvrdilo postoji li u pozadini ozbiljniji zdravstveni problem i je li on možda uzrok neplodnosti.

Je li muška neplodnost čest problem?

Otprilike jedan od šest parova diljem svijeta susreće se s neplodnošću, a statistike pokazuje da je neplodnost kod muškaraca i žena podjednako česta: u 30-40 % slučajeva uzrok neplodnosti para je vezan za ženu, kod drugih 30-40 % uzrok je vezan za muškarca. U ostalim slučajevima nepolodnos je vezana za oba partnera ili uzrok nije poznat.

Istraživanja ukazuju na porast učestalosti muške neplodnosti, a predviđa se da bi uskoro mogla premašiti postotak ženske neplodnosti. Glavni uzroci vjerojatno leže u okolišnim čimbenicima, prvenstveno nezdravim životnim navikama poput nedostatka tjelesne aktivnosti, pretilosti, konzumiranja alkohola, pušenja i sličnih faktora. Ovi čimbenici smanjuju kvalitetu sjemena i negativno utječu na hormonalnu ravnotežu u tijelu.

Što može utjecati na mušku neplodnost?

Hormonska ravnoteža bitan je faktor kada govorimo o muškoj plodnosti jer su hormoni povezani s kontrolom rada testisa, proizvodnjom sperme, kvalitetom sjemena. sintezom testosterona i libidom.

Fizičke abnormalnosti u reproduktivnim organima kao što su proširene vene oko testisa, abnormalnost sfinktera mokraćnog mjehura i nespušteni testisi mogu ometati proizvodnju i prijenos sperme.

Genetska stanja poput Klinefelterovog, Kallmannovog i Kartagenerovog sindroma te cistične fibroze mogu uzrokovati mušku neplodnost. Infekcije poput klamidije, gonoreje, zaušnjaka i sifilisa mogu dovesti do atrofije testisa, smanjenog broja i slabije pokretljivosti spermija.

Erektilna disfunkcija također otežava začeće, a uzrokuju je dijabetes, kardiovaskularne bolesti, visoki tlak, hormonska neravnoteža, stres, operacije zdjelice i lijekovi. Simptomi se mogu pogorštati zbog psihičke traume, tjeskobe, krivnje ili niskog samopouzdanja. Psihološki čimbenici mogu utjecati i na preuranjenu ejakulaciju.

Koje životne navike igraju važnu ulogu?

Prehrambene navike uvelike utječu na muško reproduktivno zdravlje. Treba pripaziti na količinu konzumiranja soje jer sadrži estrogen i na unos proteina životinjskog podrijetla jer prevelika količina može negativno utjecati na spermu. U prehrani bi trebalo prevladavati voće i povrće bogato antioksidansima, a poželjne namirnice su i cjelovite žitarice, orašasti plodovi i sjemenke.

Preporučuje se redovita tjelovježba, najmanje 150 minuta tjedno, što pomaže u održavanju zdravlja te smanjenju rizika od prekomjerne težine i pretilosti, ključnih faktora za plodnost.

Pokušajte regulirati razine stresa i pronađite vrijeme za aktivnosti koje vas opuštaju. Važno je i da dovoljno spavate. Preporučuje se 7 do 8 sati jer loš san povećava rizik od anksioznosti i depresije, što može utjecati na libido i plodnost.

Pretjerana konzumacija alkohola može smanjiti razinu testosterona, narušiti kvalitetu i količinu sperme te smanjiti libido. Pušenje smanjuje kvalitetu, broj i pokretljivost spermija te povećava rizik od erektilne disfunkcije.

Kada razgovarati s liječnikom?

Posjetite liječnika ako ne uspijevate ostvariti trudnoću nakon godinu dana redovitih, nezaštićenih odnosa ili ranije ako imate poteškoće s erekcijom, ejakulacijom, smanjen seksualni nagon ili druge probleme sa seksualnom funkcijom kao što su bol, nelagoda, oteklina ili kvržica u području testisa. Također, poželjno je posjetiti liječnika ako imate povijest problema s testisima, prostatom ili spolnim zdravljem, ako ste imali operaciju prepona, testisa, penisa ili skrotuma ili ako vaša partnerica ima više od 35 godina.

PROfertil je dodatak prehrani koji sadrži patentiranu kombinaciju sastojaka, nutrijente, vitamine i minerale kao što su cink, selen, folna kiselina i vitamin E za nutritivnu potporu muškoj plodnosti uz njihov sinergijski učinak. Tako PROfertil doprinosi normalnoj plodnosti i reprodukciji.

Selen doprinosi normalnoj spermatogenezi. Cink doprinosi normalnoj plodnosti i reprodukciji. Folna kiselina doprinosi normalnom metabolizmu homocisteina. Cink i folati imaju ulogu u procesu stanične diobe. Folna kiselina doprinosi normalnoj sintezi aminokiselina. Vitamin E i selen doprinose zaštiti stanica od oksidativnog stresa.

PROfertil je prirodan proizvod, siguran za svakodnevnu uporabu i bez štetnih nuspojava.

*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života. Čuvati od dohvata male djece.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Ojačajte imunitet i spriječite prehladu i gripu!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije