Brže, više, jače...
Treba li uspjeti pod svaku cijenu?
Danas, kad je u sportu više nego ikada prisutno geslo "Brže, više, jače...", gotovo da nema vrhunskog rezultata na koji ne pada sjenka sumnje. Važećim svjetskim rekordima, postavljenim još davnih 80-tih, danas se zbog stroge dopinške kontrole praktički više ne može približiti. Ali, publika voli pobjednike i to pod svaku cijenu.
I. Zabranjene vrste lijekova
- stimulansi
- narkotici
- anabolici
- diuretici
- peptini, glikoproteinski hormoni i analozi
II. Zabranjene metode
- krvni derivati
- farmakološke, kemijske i fizikalne manipulacije
III. Vrste lijekova s određenim ograničenjima
- alkohol
- marihuana
- lokalni anestetici
- kortikosteroidi
- beta-blokatori
DDR je na Olimpijskim igrama u Seoulu 1988. godine osvojila više medalja od SAD-a i SSSR-a. Njihove su plivačice na Europskom prvenstvu 1993. godine osvojile zlato i srebro u svim disciplinama osim u štafeti gdje nisu imale pravo na drugu postavu. U razdoblju od 1974.-1987. godine na šest Europskih prvenstava istočnonjemačke plivačice osvojile su 83 medalje, a ostatak Europe samo 5! Slično je bilo i na Olimpijskim igrama 1967., 1980. i 1988. godine - DDR plivačice osvajaju 32 zlatne medalje, a ostatak samo 10. Nakon pada Berlinskog zida počeli su padati i rezultati istočnonjemačkih plivačica: u Barceloni 1992. godine samo jedno zlato, u Atlanti niti jedno. No, prelaskom istočnonjemačkih trenera i stručnjaka u Kinu, u Kini su procvali plivanje i atletika. I tu se pojavio pristup: "Svi smo čisti dok nas ne uhvate." Kinezi su počeli postavljati standarde za ostatak svijeta u atletici, kineskinje u dizanju utega, plivačice su bile u usponu sve do Atlante.
Postoji pesimistička teorija po kojoj nitko u vrhunskom sportu nije čist, samo su metode upitne. Nisu samo DDR, Kinezi i Rusi varali. Varao je i ostatak svijeta. Danas najviše varaju sportaši razvijenih zemalja koji si to mogu financijski dozvoliti.
Smrt velike sportašice Flo Jo u 39. godini ("ugušila se u snu pri epileptičkom napadu") ni Amerikance nije ostavila ravnodušnima. Florence Griffith bila je sjajna atletičarka koja je svoje najbolje rezultate ostvarila u tridesetoj: senzacionalni svjetski rekord - 10.49 na 100 m iako je vjetar puhao okomito 4.5 km/h te u Seulu 21.34 na 200 m, nakon čega se povukla.
Na žalost, zlouporabama vrhunski sportaši daju vrlo loš primjer mladima, posebno onima koji se žele baviti sportom
Što na kraju reći? Pobjednicima se uvijek prašta. Oni koji bolje znaju tvrde da doping nikad nije pomogao netalentiranima, samo velikima... Ako je to neka utjeha? Na žalost, doping je postao zbilja svim sportovima. Ali, oni koji najbolje znaju isto tako tvrde - "Jedno je sigurno! Doping nikome nije oprostio!"
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345