Disanje kod vježbi s utezima

Disanje kod vježbi s utezima

Disanje kod vježbi s utezima
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

VALSALVA TEHNIKA DISANJA

Valsalva tehnika disanja temelji se na izdisaju naspram zatvorenih glasnica. Izvodi se na način da se napravi dubok udah, zatvore glasnice i tada se proba napraviti izdisaj. Iako ta metoda disanja može povećati sistolički krvni pritisak, postoje određene prednosti takvog načina disanja kod dizanja utega.

Poboljšava se izvedba, ali ipak određeni autori smatraju takav način disanja opasnim zbog mogućnosti oštećenja kardivaskularnog sustava. Posljednja istraživanja su ipak dokazala da valsalva disanje povećava pritisak u vratnom dijelu, prsnoj i trbušnoj šupljini, te uzrokuje porast sistoličkog krvnog pritiska što se smatralo opasnim, ali su zaključili da se učinak povećanog krvnog pritiska poništava djelovanjem pritiska u vratnom dijelu.

Neki autori su za provođenje takvog načina disanja, a drugi su strogo protiv. Najbolje ja za napredne vježbače koji su dobro izvježbali takav način disanja da ga koriste (pogotovo ga koriste sportaši u sportovima snage npr. powerlifting), a početnici ga trebaju izbjegavati (ionako ne rade s velikim opterećenjima).

Najbolje od svega je metoda koju rabe neki vježbači, a nazivaju je parcijalna valsalva metoda. Sastoji se u tome da se izdisaj radi u posljednjoj trećini dizanja utega. Na taj način se zadovolje sve prednosti valsalva disanja, a smanji opasnost od neželjenih učinaka.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije