Gležanj na udaru

Gležanj na udaru

Gležanj na udaru
  • Objavljeno: Petak, 09.09.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kada koji oblik liječenja? 

  • Klasično konzervativno liječenje: Potkoljenična imobilizacija 4-6 tjedana.



Slika 5 - Vježbe propriocepcije: balansiranje na dasci

Slika 6 - Funkcionalni tretman: zaštita zgloba pomoću ortoze

  • Kirurško liječenje: Kirurško liječenje se primjenjuje u slučaju težih ligamentarnih ozljeda, iščašenja, otrgnuća djelića kosti ili kombinacije s prijelomom susjednih kostiju. Nakon rekonstrukcije ligamenata imobilizacija traje 3-4 tjedna. Kod vrhunskih sportaša se preporuča operativno liječenje s funkcionalnim postoperativnim liječenjem.
  • Funkcionalni tretman: Zaštita zgloba kompresivnim zavojem (tape) ili ortoza (slika 6) koja ograničava pokrete; 2-3 tjedna kontrolirana mobilizacija bez inverzije stopala; puno opterećenje 6-8 tjedana. Funkcionalno liječenje dovodi do bržeg povratka sportskim aktivnostima, ali češće dovodi do kronične nestabilnosti.

Krioterapija ozlijeđenog gležnja ledom ili nadomjescima leda od ključnog je značenja za inicijalno zbrinjavanje ozljede i kasniju rehabilitaciju. Krioterapija ima analgetski učinak pa uklanjanjem boli omogućuje veći raspon pokreta u početku razgibavanja. Nadalje, smanjuje mišićni zamor, povećava protok krvi te smanjuje edem i upalu. Učinci leda, odnosno vrijeme potrebno za nanošenje, variraju od osobe do osobe, a potrebno je uzeti u obzir i debljinu potkožnog masnog tkiva na mjestu nanošenja. Npr. ako debljina potkožnog masnog tkiva na mjestu nanošenja iznosi 1 cm, potrebno je 10 minuta da se podležeći mišić rashladi na 2 cm dubine, dovoljno da poluči terapijski učinak. U osoba koje imaju 2 cm potkožnog tkiva za isti učinak potrebno je vrijeme od 20-30 minuta.

Kriokinetska terapija je također korisna metoda, koja se sastoji od kombinacije leđenja i vježbanja, doprinoseći bržem uspostavljanju funkcije. Kriokinetika u kombinaciji s ranim razgibavanjem i ranim težinskim opterećivanjem osnova je funkcionalnog liječenja.

U kasnijoj fazi liječenja ozljede gležnja korisna je i naizmjenična primjena leda i toplih kupki. Nesteroidni protuupalni lijekovi sa svojim blagim protuupalnim i analgetičkim učinkom imaju manju ulogu u liječenju pa nakon 7 dana nisu više korisni u terapiji.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije