Kad rekreacija zaboli

Kad rekreacija zaboli

Kad rekreacija zaboli
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

10 savjeta za sigurno vježbanje

1. Rutinski liječnički pregled

Dobro je posavjetovati se s liječnikom prije novog programa vježbanja jer svaka nova aktivnost može biti stresna za organizam. Ako imate neku nedijagnosticiranu bolest ili drugo stanje, ne treba odustati od vježbanja nego program aktivnosti prilagoditi svojim potrebama i mogućnostima. Liječnik u tom slučaju može preporučiti određenu fizičku aktivnost.

2. Postupno pojačavanje vremena i intenziteta aktivnosti

Ljudi su prepuni entuzijazma kada odluče i konačno počnu vježbati. Naime, često vježbaju preintenzivno i prečesto. Započnite s prilagođenim vježbama, ne dulje od 20-ak minuta tri puta tjedno, a potom postupno možete produljivati trening.

3. Pomoć osobnog trenera

Ako niste sigurni kako vježbati ili kojim vježbama početi trening, dobar osobni trener dat će vam upute.

4. Postupno zagrijavanje

Postupno zagrijavanje vrlo je važno zbog prevencije sportskih ozljeda. Može se sastojati od ubrzana hodanja, trčanja ili jednostavna vježbanja. Preporučeno vrijeme zagrijavanja je 10-20 minuta.

5. Ne vježbajte gladni

Vjerojatno znate da nije dobro vježbati neposredno nakon obilna obroka, ali je dobro oko dva sata prije treninga nešto pojesti kako bi se osigurala energija za vježbanje. Time se izbjegava slabost za vrijeme treninga.

6. Pijte mnogo tekućine prije i za treninga

Dehidracija može uništiti trening. Intenzivnu hidraciju počnite dva sata prije treninga i nastavite tijekom vježbanja kako biste nadomjestili izgubljenu tekućinu.

7. Slušajte svoje tijelo

Ako osjetite oštru bol, slabost ili vrtoglavicu za vrijeme vježbanja, pripazite. Tijelo vam daje znak da nešto nije u redu i stoga prestanite s aktivnostima. Forsiranje aktivnosti za vrijeme akutne boli najbrži je način da se razvije akutna ili kronična ozljeda. Ako se ne osjećate dobro, uzmite malo odmora dok se tijelo ne oporavi.

8. Odmor

Vrlo je važno dobro se naspavati i s vremena na vrijeme uzeti nekoliko dana odmora od vježbanja. Previše vježbanja iz dana u dan može dovesti do sindroma pretreniranja.

9. Vježbajte raznoliko

Da izbjegnete dosadu jednolična vježbanja, radite raznolike vježbe koje će osigurati rad svih mišića i, naravno, spriječiti prevelika opterećenja na pojedinim grupama mišića.

10. Prikladno se odjenite

To uključuje prikladnu opremu za sport kojim se odlučite baviti. Odaberite udobnu obuću i odjeću koja će pomoći da se osjećate ugodno.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije