Sve prednosti i nedostaci kardio treninga

Sve prednosti i nedostaci kardio treninga

Sve prednosti i nedostaci kardio treninga
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Zašto pratiti frekvenciju srca?

Pratite li frekvenciju srca kroz dulji vremenski period zamjetit ćete vrlo zanimljive stvari o vašem napredku. Kada ste tek započeli s treningom, vaše srce treba raditi mnogo više nego obično da bi se nosilo s povećanim tjelesnim potrebama za krvi i kisikom. Ako redovito vježbate vaše tjelesni aerobni sistem postupno postaje sve više učinkovit.

Kao rezultat povećane učinkovitosti primjetiti ćete da je vaše srce kucalo na 140 otkucaja u minuti dok ste vježbali na najlakšoj razini određene sprave, a sada, nakon dva mjeseca kuca na 125 otkucaja u minuti pri istom opterećenju. Taj pad frekvencije znači da je potrebno povećati intenzitet kako bi vježbanje i dalje bilo potpuno učinkovito.

Predlažem vam da povremeno zabilježite osnovne podatke o vašem tjelesnom stanju jer bi u protivnom mogli izgubiti za učinkovit trening.

Da bi utvrdili koliko napreduje vaša razina fitnessa promatrajte koliko brzo pada vaša frekvencija srca nakon treninga. Izmjerite puls odmah po prestanku vježbanja te nakon jedne minute od prvog mjerenja.

Što je veća razlika između prvog i drugog mjerenja odnosno što niže vam padne frekvencija srca time ste vi u boljoj formi. Idealno, puls bi vam trebao pasti bar 20 otkucaja u prvoj minuti dok će ljudima koji su u stvarno dobroj formi pasti i 40 otkucaja ili više.

Zabilježite izmjerenu vrijednost i promatrajte svoj napredak u slijedećih nekoliko tjedana i mjeseci. Moram vas upozoriti da uzimanje određenih lijekova može utjecati na reakciju vašeg krvnog tlaka i frekvencije srca na vježbanje. Savjetujte se s vašim liječnikom!

Osim gore navedenog mjerenja preporučljivo je izmjeriti frekvenciju srca u mirovanju. Mjerite frekvenciju kada ste opušteni i mirni, npr. kada sjedite. Prije početka vježbanja vaša frekvencija srca u mirovanju može biti i 90 otkucaja u minuti, ali nakon nekoliko mjeseci vježbanja ta će brojka pasti za 10 do 20 otkucaja.

Vrhunski sportaši u sportovima izdržljivosti poznati su po ekstremno niskoj frekvenciji srca u mirovanju - njihovo srce u mirovanju kuca oko 30 otkucaja u minuti !

Važno je napomenuti da nije preporučljivo uspoređivati vlastitu frekvenciju srca s drugim ljudima zato što se ona djelomično nasljeđuje genetski.

Frekvencija srca u mirovanju korisna je u određivanju oporavka. Ukoliko želite iskoristiti informacije koje vam šalje vaše srce preporučam vam da izmjerite frekvenciju nekoliko dana za redom odmah nakon ustajanja i zabilježite podatke. Ukoliko primjetite da vam je frekvencija povišena za 10 otkucaja (od uobičajenog prosjeka), a niste ništa neobično učinili to jutro (probudili se iz noćne more ili napravili 20 sklekova), vjerojatno se još uvijek niste oporavili od posljednjeg treninga.

Dva pravila koja ne smijete prekršiti:

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije