Tjelesna aktivnost - pozitivna navika u prevenciji nastanka pretilosti
O kretanju
Dr. Tisso još je u 18. stoljeću konstatirao: " Kretanje može po svome djelovanju zamijeniti svaki lijek, ali sva ljekarska sredstva svijeta ne mogu zamijeniti kretanje kao takvo".
Činjenica je da za kretanje ne postoji umjetni supstitut. Jedna je od temeljnih potreba čovjeka koja nema svoju zamjenu. Ukoliko se ne krećete, ili se ne možete kretati, ne postoji lijek, koji će na vaš organizam imati utjecaj kao pokret. Čovjek je predviđen da se kreće i cijeli lokomotorni sustav prilagođen je za pokret. Možda se to najbolje vidi iz činjenice da je sedam puta veći pritisak na kralježnicu kada smo u sjedećem položaju, nego kada stojimo. Zanimljivo, ali ne baš općepoznato.
Zanimljivosti vezane uz pretilost i navike tjelesnog vježbanja u Hrvatskoj
Podaci o postotku osoba s prekomjernom težinom i pretilih osoba u Hrvatskoj uistinu su uznemirujući! Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo riječ je o 54% žena sa prekomjernom tjelesnom težinom i čak 10% više muškaraca. Kada se priča o pretilosti, jednak je postotak pretilih muškaraca i žena, a kreće se oko 22%. Izgleda da smo s pravom na petom mjestu u Europi što se tiče debljine!
Zanimljivo je pogledati omjer između pretilih i osoba koje se redovito bave rekreativnim aktivnostima. Prema istraživanju iz 2006. (Bartoluci i sur.), govori se o tek 11% stanovništva koje je uključeno u rekreativnu aktivnost. Taj podatak je poražavajući znamo li da se u zapadnim zemljama postotak aktivnog stanovništva kreće od 70% na više.
Iz navedenih podataka slobodno se može zaključiti da toliko velik broj osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilih osoba nikako nije slučajan već da u kreiranju tog postotka jednu od najznačajnijih uloga igra upravo hipokinezija. Svemu uvelike pridonosi i negativan stav društva prema tjelesnom vježbanju. Za pretpostaviti je da će se taj stav mijenjati prema pozitivnom, uz sustavnu edukaciju i senzibiliziranje stanovništva prema problematici o kojoj pričamo, ali sve će se odvijati sporo, pogotovo u manjim sredinama i kod osoba nižeg stupnja obrazovanja. Svjesni smo da stanje svijesti prosječnog stanovnika Hrvatske još uvijek nije na nivou koji shvaća da je kretanje nužnost i jedna od temeljnih ljudskih potreba, koja osigurava normalno funkcioniranje čovjeka u fizičkom, psihičkom i mentalnom smislu, a ne tek luksuz namijenjen pojedincima.
U svakom slučaju, kada pričamo o pretilosti, treba djelovati preventivno, educirati djecu od najranije dobi o važnosti redovitog kretanja i o zdravim prehrambenim navikama, a nikako čekati da se pretilost pojavi pa tek onda djelovati.
Nije riječ o bolesti koja će se pojaviti iznenada jer su poznati faktori koji je uzrokuju te se odgovornim i discipliniranim ponašanjem može utjecati na prevenciju njenog nastanka.
Naravno, ukoliko je pretilost već prisutna, treba što prije krenuti s njenom eliminacijom. Osim utjecaja na onaj fizički dio, koji se odnosi na redukciju potkožnog masnog tkiva, treba misliti i na psihološke aspekte liječenja. Pretile osobe često su depresivne i bezvoljne te nisu spremne na promjene i stvaranje novih životnih navika te ih treba motivirati, poticati i voditi.
Kao jedan od vrlo efektnih programa za mršavljenje pokazao se NLP fitness, koji se provodi u studiju za vježbanje "Isis". Riječ je o modernom i višedimenzionalnom pristupanju rješavanja problema pretilosti. Kombinacija je programa vježbanja, plana prehrane i NLP radionica. Na taj način udružuju se snage kineziologije i psihoterapije. Utječe se na mršavljenje i poboljšanje fizičkog izgleda preko vježbanja, na promjene stavova prema prehrani, vježbanju, životnim ciljevima i sebi samome preko NLP radionica. Ovakav pristup garancija je da će pretilost nestati, ali i da se neće pojaviti nakon što završimo s programom.
Više informacija o NLP fitnessu potražite na www.pilates-isis.hr
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345