Primjena aromaterapije u strarijoj životnoj dobi

Primjena aromaterapije u strarijoj životnoj dobi

Primjena aromaterapije u strarijoj životnoj dobi
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Treća dob

Primjene eteričnih ulja kod starijih osoba

Pored fizioloških promjena povezanih sa starenjem u toj životnoj dobi česte su i neke kronične bolesti i stanja kod kojih se primjenom eteričnih ulja mogu ublažiti i olakšati simptomi. Na primjer, poremećaji u radu probavnog sustava kao što su konstipacija i proljev, zatim reumatizam i artritis, cirkulacijski problemi, demencija, glavobolja i migrena, nesanica, bolesti dišnog sustava kao što su kronični bronhitis i astma, prevencija dekubitusa kod ležećih bolesnika i sl.

Prilikom primjene eteričnih ulja kod starijih osoba treba uzeti u obzir njihovu tjelesnu težinu, životnu dob, kao i mentalno i fizičko zdravlje. Općenito vrijedi pravilo da se za malu djecu i starije ljude upotrebljava upola manja koncentracija eteričnih ulja od one koju upotrebljavamo za odrasle osobe mlađe i srednje životne dobi, a to znači 12-15 kapi na 100 ml biljnog (nosivog) ulja ili losiona.

I ovdje treba poštovati individualni pristup u odabiru ulja za klijenta, kao i sinergističko djelovanje ulja - kombinacijom 2-4 stručno odabrana eterična ulja postiže se bolji učinak nego primjenom pojedinačnih ulja, a metode primjene su masaža (parcijalna ili masaža cijelog tijela), direktne i indirektne inhalacije, komprese, kupelji.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije