Vježbanjem smanjite bol u zglobovima
Tjelovježba za starije
Kako starimo, tijelo postaje krhkije pa i vježbanje treba prilagoditi tim osjetljivim godinama. Pogotovo trebaju biti oprezni oni koji tek počinju s vježbanjem i nemaju iskustva. Dolazi do značajnijih promjena i ne možemo očekivati da muskulatura bude u funkciji kao što je bila tokom mladosti. Kada mišići nisu svakodnevno aktivni, vrlo brzo oslabe, iako toga nismo svjesni. Javljaju se bolovi u raznim dijelovima tijela, a pravi razlog je upravo oslabljena muskulatura pa se cijeli teret tijela prebacuje na kosti i zglobove. Da bismo to spriječili, valja jačati muskulaturu cijelog tijela, pogotovo velike mišićne skupine.
Kod odabira programa vježbanja svakako treba birati programe niskog ili umjerenog opterećenja, a one visokog stupnja opterećenja prepustiti mlađim osobama, bez zdravstvenih tegoba. Ozljede nam nisu potrebne! Trening niskog ili umjerenog opterećenja ono je što je potrebno svakoj starijoj osobi kako bi održavala dobru formu i dobro zdravlje, a da se vježbanjem ne izazove nastanak ozljede.
Svakako preporučamo yogu, pilates i plesne aktivnosti kao grupne programe vježbanja. Svi oni koje bi rado sami vježbali, ne mogu pogriješiti s biciklom (sobnim ili na otvorenom), brzim hodanjem ili planinarenjem.
Bitno je da se krećete redovito te da ne pretjerujete. Godine ipak čine svoje.
Prilagođeno vježbanje
Ne postoji univerzalni plan vježbanja, već vježbanje uvijek treba biti prilagođeno potrebama pojedinca, pogotovo kada je prisutan zdravstveni problem. Trener prije svega treba imati uvid u aktualni zdravstveni status vježbača da bi mogao plan i program vježbanja prilagoditi autentičnim potrebama istog. Nadalje, sadržaj i opterećenje vježbanja, osim zdravstvenom stanju, treba prilagoditi i godinama te spolu vježbača. Ne smiju se zanemariti niti stanje tjelesne forme te prethodna iskustva u vježbanju. Ovako trener dobiva dovoljan broj informacija o osobi da bi vježbanje bilo primjereno te da bi se njime moglo utjecati na poboljšanje zdravlja.
Kada se osoba žali na bolove, s vježbanjem treba krenuti vrlo oprezno i s malim opterećenjima. U protivnome, vježbanje može biti štetno u vidu još većeg narušavanja zdravlja. Sam vježbač najbolje može procijeniti svoje granice pa bi i trener trebao osluškivati što mu govori. Glavom kroz zid nije rješenje! Bitno je da se krećemo redovito, a da nam sadržaj i opterećenje vježbanja djeluju blagotvorno da organizam.
Kojim vježbama osnažiti zglobove?
U uvodu smo objasnili da dijelovi tijela ne mogu funkcionirati zasebno, već da tijelo funkcionira kao cjelina. Tako, da bismo osnažili zglobove, u biti, trebamo ojačati muskulaturu koja ih stabilizira. Najčešći je problem s bolovima u koljenom zglobu pa da bi koljeno bilo stabilnije obavezno trebamo jačati muskulaturu natkoljenice koja koljeni zglob "drži na mjestu". Ova muskulatura također preuzima na sebe teret tijela pa ne pada cijeli direktno na sam koljeni zglob. Tako, jačanjem muskulature cijelog tijela, možemo smanjiti bolove u zglobovima. Vježbama istezanja poboljšavamo pokretljivost u zglobovima i smanjujemo vjerojatnost ozljeda. Idealno bi bilo kombinirati vježbe jačanja s vježbama istezanja da bismo postigli pravi balans u funkcioniranju lokomotornog sustava. Pilates se pokazuje kao odlično rješenje problema o kojem govorimo.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345