Alkalna dijeta: način prehrane koji je zaludio svijet
Alkalna dijeta se u puno toga razlikuje od popularnih dijeta za mršavljenje. Bazira se na pravilnom unosu kiselo-baznih namirnica tijekom dana, koji trebaju biti u omjeru 4:1 u korist alkala. Alkalna hrana doprinosi cjelokupnom zdravlju i sprječava pojavu bolesti.
Prekomjerna kiselost organizma može biti izuzetno štetna za cjelokupno ljudsko zdravlje. Osobe koje su isuviše kisele konstantno su umorne, malaksale, s manjkom energije, i često su podložne prehladama i infekcijama.
U tegobe ulaze još i loša probava, gastritis, nadutost trbuha, grčevi, bolni mišići i zglobovi, glavobolja. Za sve to zaslužna je kisela hrana!
Saznajte sve o Ayurvedskom alkaliziranju organizma!
Alkalna dijeta ima zadatak uspostaviti pravilnu pH ravnotežu organizma kako bi navedene tegobe nestale!
Alkalna dijeta podrazumijeva dnevni unos u omjeru 75 % sirove hrane i 25 % kuhane hrane. Dr. Ana Gifing, specijalist iz područja anti-ageing medicine, tvrdi da su bijeli šećeri i industrijske namirnice glavni okidači za većinu suvremenih bolesti kao što su dijabetes, osteoporoza, visok krvni tlak i dr.
Također, unošenjem kiselih namirnica narušavamo optimalne pH vrijednosti za uspostavu pH ravnoteže koje se kreću od 7,35-7,45.
Znanstvenici idu i još korak dalje te tvrde da se maligni tumor može razviti isključivo u kiseloj sredini a ne u baznoj, i to dokazuju činjenicom da ljudi koji imaju karcinom imaju značajno sniženu pH vrijednost, koja se kreće u skali od 0 do 14, pri čemu je najbaznija vrijednost 14, a najkiselija 0.
Pročitajte koje namirnice odabrati za alkalnu prehranu.
Kisele namirnice do 25 % dnevno:
- Meso: svinjetina, teletina, govedina, meso peradi, tunjevina, divljač, rakovi, školjke, mesne prerađevine, sardine iz konzerve.
- Voće: šljiva, mandarina, maline, brusnica, višnje, nar, ananas, jabuka, breskva, marelica, grejpfrut, jagode, ribiz, papaja, trešnje i dr.
Bazne namirnice 75 % dnevno (alkalna hrana)
- Povrće: češnjak, brokula, luk, đumbir, morske alge, krumpir, patlidžan, cvjetača, blitva, prokulica, kelj, korijandar, vlasac, mrkva, svježe paprike, kupus, špinat, zelena salata, grah, crna rotkva, bundeva, lubenica, krastavac, celer, artičoka, gavez, hren, maslačak, rotkvice, repa, pastrnjak.
- Voće: banana, kokos, smokve, avokado, limeta, limun, naranče, mango, kruške.
- Ostalo: bundevine sjemenke, mak, kesten, laneno ulje, kokosovo ulje, maslinovo ulje, bosiljak, timijan, ječam, zob, proso, sojino mlijeko, morska sol, zeleni čaj, jabučni ocat.
Alkalna dijeta – jelovnik za jedan dan
Doručak: omlet od 2 jaja, jedna šnita integralnog kruha i jedan svježa rajčica, a nakon toga šalica čaja od đumbira.
Užina
Jedna banana, bundevine sjemenke (1 šaka).
Ručak
Juha od povrća, junetina sa slatkim kupusom.
Užina
Jabuka ili šaka badema.
Večera
Piletina na žaru (150 gr) uz kupus-salatu, ili riba uz miješanu salatu.
Alkalna dijeta je prilično fleksibilna, tako da sami kreirate svoj jelovnik za svaki dan. Vodite računa o količinama baznih i kiselih namirnica tijekom dijete i nećete pogriješiti.
Iskustva vezana za alkalnu dijetu
Okus hrane ne određuje njezinu kiselost – primjer: limun je jako kiseo, ali je izuzetno bazna namirnica, za razliku od bijelog šećera koji je jako sladak a ima kiselu pH vrijednost.
Jesti što više svježeg povrća i voća, te piti najmanje 2 litre tekućine tijekom dana.
Pijte svakodnevno sok od limuna.
Ribu i meso jesti bez riže, kruha i krumpira uz obaveznu salatu. Svježe salate pripremite s maslinovim uljem ili jabučnim octom.
Žitarice kombinirajte s medom.
Namirnice što manje termički obrađivati, izbegavati transmasnoće i industrijski prerađenu hranu.
Razmak između obroka mora biti najmanje 3 do 4 sata. Obavezna je fizička aktivnost (lagane vježbe, vožnja bicikla, šetnje u prirodi).
Alkalna dijeta će vam već nakon tri dana povratiti energiju i osjećat ćete se puno snažnije. Da bi se postigli rezultati vidljivi na oko (skidanje sala oko struka), potrebno je i do osam tjedana pridržavanja jelovnika.
Alkalna dijeta nije instantna niti kratkoročno rješenje za mršavljenje koje prati yo-yo efekt, već donosi rezultat na duge staze.
Vezani članci:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345