Dr. Nola otkriva sve što trebate znati o madežima
Približavanjem ljeta naša je koža sve više izložena suncu. Utjecaja sunčevih zraka ne treba se paziti samo na plaži tijekom godišnjeg odmora, već i u gradu stoga bi krema sa zaštitnim faktorom trebala biti uvijek pri ruci.
Prilikom izlaganja kože suncu važno je da to radite pravilno i odgovorno kako biste izbjegli neželjene posljedice. Zato smo upitali dr.sc. Ivanu Nolu, spec. dermatovenerologije da nam otkrije kako se zaštititi od melanoma i kada otići na pregled madeža.
Koji tipovi kože se ubrajaju u rizične kada je riječ o razvoju melanoma?
Rizičnu skupinu svakako predstavljaju osobe izrazito svijetle kože, svijetlih očiju, svijetle kose, osobe koje imaju veliki broj pjegica, crvenkasti pigment i crvenkastu kosu, osobe s velikim brojem madeža, osobito displastičnim (atipičnim madežima), kao i osobe koje u najbližoj obitelji imaju već postavljenu dijagnozu malignog melanoma.
Mogu li iritacija ili ozljeda madeža uzrokovati nastanak melanoma?
Trajna iritacija nije nikada dobrodošla, jer dovodi do kronične upale na mjestu iritacije i tako do nepovoljnih promjena u stanicama. Slično se može očekivati i u madežima koji se nalaze na mjestu iritacije, gdje trajna iritacija može dovesti do nepoželjnih promjena u pigmentiranim stanicama. Stoga valja operativno odstraniti uz PHD analizu sve pigmentirane madeže koji se nalaze na mjestima trajne iritacije (na stopalima, prstima, u vlasištu, genitalno kao i na trupu na mjestu iritacije donjim rubljem).
Koliko je često potrebno obavljati pregled madeža?
Najbolja zaštita jesu redoviti dermatološki pregledi, koji danas obuhvaćaju digitalnu dermatoskopsku snimku madeža uvećanog do 120 puta, kojim se može vidjeti struktura i distribucija pigmenta što je nemoguće vidjeti „golim okom“. Ova vrsta pretrage omogućava otkrivanje promjena unutar madeža znatno ranije. Također na temelju ove pretrage, određivanjem stupnja atipije, može se provesti preventivni operativni zahvat madeža uz PHD analizu.
Ujedno ovom pretragom, s obzirom na to da se snimke pohranjuju u kompjuter, moguće se provoditi praćenje („follow up“) određenih madeža te u slučaju razvoja promjene strukture ili pigmenta, unutar takvih madeža, može se pravovremeno donijeti odluka o preventivnom operativnom zahvatu.
Osim ovakvih pregleda, vrlo važno je provoditi redovite samopreglede kod kuće, i odgovorno se izlagati suncu. To znači da se suncu ne smijemo izlagati od 11 do 17 sati, u tom periodu nositi bijele majice, ili bijele lanene košulje dugih rukava i bijele lanene hlače, šešire, sunčane naočale, i primjenjivati na sva mjesta naše kože koja je izložena suncu kremu s visokim spf, uglavnom spf 50+.
Dr.sc. Ivana Nola
Kada ljudi pregledavaju madeže važno je pregledati cijelo tijelo, ne samo leđa, što je najčešći slučaj. Pregledati treba vlasište kod čega nam obično moraju pomoći članovi obitelji, zatim pregledati treba uške, područje iza uha, cijeli vrat, područje trupa, pazuhe, prepone, genitalno, perianalno, kožu ekstremiteta, između prstiju ruku i nogu kao i tabane. Često kod takvih pregleda trebamo koristiti i ručno ogledalo. Lice ovdje nisam posebno navela, s obzirom na to da lice imamo priliku vidjeti svaki dan u zrcalu, stoga je malo vjerojatno da promjenu na licu ne bismo primijetili.
Najbitnija je pravovremena dijagnoza, pravovremeno operativno odstranjivanje madeža uz PHD analizu, jer samo „rani“ melanomi odnosno „tanki melanom“ mogu biti u potpunosti izlječivi. Stoga madeži moraju biti pregledavani redovito jednom godišnje, odnosno ritam pregleda mora biti određen od strane dermatologa, ako postoje madeži određeni za češće „praćenje („follow up“).
Kako sami možemo prepoznati ‘’sumnjivi’’ madež?
Melanom se uglavnom prepoznaje po nagloj promjeni pigmentacije unutar madeža, ili promjenom rubova, povećanjem madeža, odnosno pojavom „uzdignutosti promjene“. Ponekad dolazi i do pojave svrbeža unutar madeža ili krvarenja u madežu. No, često promjene unutar madeža mogu biti i banalne i svakako takav madež treba pregledati dermatolog. Važno je još jednom napomenuti da kod pregleda madeža svi madeži moraju biti pregledani, jer vrlo često pacijenti se na pregled javljaju zbog bezazlenog madeža koji se njima čini opasan. Stoga, dermatologu treba prepustiti da pregleda sve madeže, i da dermatolog uoči „sumnjivi „ madež.
Kako izgleda postupak uklanjanja madeža i što je sve potrebno znati o njemu?
Postupak uklanjanja madeža jest mali kirurški zahvat, koji se provodi u lokalnoj anesteziji. Postupak je potpuno bezbolan, a nakon uklanjanja stavljaju se šavovi koji, ovisno o regiji na tijelu, moraju stajati od 8-14 dana i nakon tog perioda se uklanjanju.
Vezani sadržaj:
- Pročitajte najčešće istine i zablude o suncu
- Ovih 7 stvari niste znali o koži
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345