Saznajte što je ekcem i kako ga izbjeći!
Ekcem je kronična upala kože koju mogu izazvati okolišni faktori poput iritansa, alergena i hrane, a može biti i genetski uzrokovan. Ekcem je praćen brojnim nelagodnim simptomima, kao što su:
- suha i osjetljiva koža,
- crvenilo,
- svrbež,
- ranice,
- tvrda i zadebljana koža,
- otekline,
- ljuskanje i guljenje kože,
- perutanje,
- tamne mrlje,
- osip.
Osip se uglavnom pojavljuje na licu, unutrašnjoj strani lakta, iza koljena, po rukama ili stopalima.
Ovo su najčešći uzročnici ekcema:
Kemikalije
Da biste izbjegli oštećenje kože, svakako slijedite ove upute:
- Tijekom korištenja sredstava za čišćenje, nosite rukavice obložene pamukom.
- Izbjegavajte korištenje osvježivača zraka, parfema ili mirisnih svijeća.
- Prestanite pušiti. Ako ste pušač, sada je pravo vrijeme za prestanak.
Vruća voda
Izbjegavajte vruću vodu tijekom tuširanja ili pranja posuđa. Ove aktivnosti je najbolje obavljati mlakom ili hladnom vodom. Kada završite, lagano pobrišite kožu bez trljanja. Zatim nanesite deblji sloj kreme ili losiona za tijelo. Prije nanošenja svakako provjerite sastojke kreme. Ako ste alergični na vunu, lanolin iz kreme će iritirati vašu kožu.
Odjeća
Odjeća prozračnih i laganih materijala je idealan izbor za one koji imaju osjetljivu kožu. Vuna najčešće izaziva iritacije. Sintetički materijali poput poliestera i najlona izazivaju znojenje. Nakon kupovine i prije nošenja odjeću operite kako biste isprali kemikalije prisutne kod proizvodnje odjeće.
Može vam pomoći ovaj pripravak za suhu kožu!
Deterdženti, sapuni i šamponi
Koristite deterdžente za pranje osjetljivog rublja, šampone i sapune za bebe. Nikada ne upotrebljavajte veću količinu proizvoda od preporučene. Ako je potrebno, odjeću isperite dvaput. Izbjegavajte omekšivače za rublje, pogotovo ako se radi o posteljini. Za tuširanje i pranje kose odaberite blaga sredstva bez mirisa s neutralnim pH vrijednostima.
Stres
Isprobajte tehnike opuštanja poput yoge, meditacije ili dubokog disanja. Anksioznost i stres mogu pogoršati stanje kože. Kada smo napeti, hormon stresa uzrokuje upalu koja iritira našu kožu. Čak i fizički stres poput hladnoće ili vrućine može uzrokovati pojavu ekcema. Svakako obratite pozornost i na kvalitetu sna.
Alergije
Ako ste alergični na pelud, prašinu ili plijesan, pokušajte sljedeće: redovito usisavajte, a posteljinu perite jednom tjedno na visokoj temperaturi. Ako je moguće, riješite se zavjesa i tepiha. Ako i dalje imate alergijske simptome, potražite pomoć liječnika koji će odrediti terapiju.
Osjetljivost na hranu
Neka istraživanja pokazuju da hrana može uzrokovati pojavu ekcema ili pogoršati njihovo stanje. Najčešći krivci za pojavu ekcema su kikiriki, mlijeko, soja, pšenica, riba i jaja.
Suhi zrak
Hladan zrak isušuje kožu kao i upaljeno grijanje u zatvorenim prostorijama. Redovito prozračujte prostorije, a kožu mažite hidratantnim kremama i losionima. Također koristite ovlaživače zraka, ali pripazite na njihovo redovito čišćenje. Ako ga ne čistite jednom tjedno, može se pojaviti plijesan koja može pogoršati simptome ekcema.
Vježbanje i znoj
Iako se redovita tjelovježba preporuča, znoj može pogoršati stanje kože. Nikako nemojte odustati od vježbanja i svakako pripazite na nekoliko stvari: znoj brišite tapkajući mekim i prirodnim materijalom, vježbajte u zatvorenom prostoru i nemojte zaboraviti piti vodu. Ako se bavite plivanjem, obavezno se nakon aktivnosti otuširajte i namažite nježnim losionom za lice i tijelo.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345