10 trikova uz koje će vaša kosa rasti brže i biti jača
Pokušaj izrastanja dulje ili deblje kose može se činiti kao beskrajna igra čekanja. Ipak, je kosa najbrže rastuće tkivo u ljudskom tijelu, prema Trichological Society, prosječna stopa rasta je 0,5 do 1,7 centimetara mjesečno. Taj se rast može činiti minimalnim — pogotovo kada čekate da se dogodi.
Normalno je da nam ispada između 50 i 100 dlaka dnevno, prema Američkoj akademiji za dermatologiju (AAD), ali ako mislite da vam je rast stvarno zaustavljen, postoje određene izmjene koje možete napraviti u svom svakodnevnom režimu njege kose za pospješivanje rasta kose.
Ovo su tajne i kućni lijekovi uz koje kosa raste brže te postaje jača i zdravija.
Često se šišajte
Možda se čini kontradiktornim, ali ako želite dugu i zdravu kosu, morate je redovito šišati. Iako vam frizura ne ubrzava rast kose, ona uklanja ispucale vrhove koji vam lome kosu. Uostalom, ispucali vrhovi koji pucaju mogu dovesti do gubitka dužine vaše kose — da ne spominjemo sjaj, volumen i glatkoću.
Ne zanemarujte prehranu
Imati dugu, jaku kosu ne ovisi samo o tome koje proizvode stavljate na kosu, ovisi i o tome što unosite u tijelo. Da biste pospješili rast kose, morate 'hraniti' kosu iznutra. Hrana koja ubrzava rast kose je ona s visokim udjelom proteina, gradivnih blokova kose, uključujući meso i druge izvore. Pokušajte povećati unos proteina hranom poput ribe, graha, orašastih plodova i cjelovitih žitarica. Čak i ako niste ljubitelj mesa, trebali biste težiti održavanju prehrane bogate proteinima za rast kose. Žene koje ga ne unose dovoljno često pate od povećanog opadanja kose.
Dodajte vitamine za zdravlje kose u svoju jutarnju rutinu
Ako vam prehrana ne daje dovoljno hranjivih tvari, dodaci prehrani bi mogli napraviti veliku razliku. Potražite multivitamin koji je formuliran i označen 'za kosu, kožu i nokte. Oni sadrže važne vitamine poput biotina te vitamine C i B koji mogu podržati zdravlje kose. Ovi vitamini i minerali doprinesu zdravijoj kosi: vitamin A, vitamin C, vitamin E, cink, željezo, omega-3 masne kiseline.
Manje šamponirajte i više hidratizirajte
Koliko često šamponirate kosu zapravo utječe na zdravlje vaše kose. Preporučuje se šamponiranje kose dva do tri puta tjedno što omogućuje prirodnim uljima da prodru u kosu, dopuštajući joj da se hidratizira i popravi. Za gušću i puniju kosu odaberite šampon s oznakom "volumiziranje" ili "zgušnjavanje".
Redovito premazivanje pramenova regeneratorom, maskom za kosu ili sredstvom za raščešljavanje kose također može pomoći u sprječavanju oštećenja tijekom raščešljavanja pramenova. Jednom tjedno nanesite masku za kosu kupljenu u trgovini ili napravite sami masku za kosu od korijena do vrhova: ona s cimetom može potaknuti cirkulaciju krvi i potaknuti čvršću, dužu kosu u tren oka.
Zaboravite na blajhanje
Koliko god šik izgledala platinasta kosa, prelazak s tamnije nijanse na svijetlo plavu mogao bi znatno omesti rast kose. Kada je kutikula kose oštećena izbjeljivačem, možete imati više lomljenja ili ispucalih vrhova. Što manje kemijskih tretmana, to će vaša kosa bolje rasti.
Izbjegavajte pretjerano toplinsko oblikovanje
Prestanite pretjerano oblikovati kosu uređajima poput pegle ili uvijača. Ako morate koristiti toplinu, smanjite temperaturu i uvijek koristite sredstvo za zaštitu od topline - inače riskirate oštećenje kose, što dovodi do lomljenja i kovrčanja.
Redovito četkajte kosu
Odlazak u krevet s neočešljanom kosom može se činiti primamljivim kada ste umorni, ali nekoliko brzih poteza četkom može biti odlično za cjelokupno zdravlje vaše kose i vlasišta. Počevši od vlasišta, upotrijebite četku od dlake svinje kako biste ravnomjerno rasporedili masnoću vlasišta na kosi da bi ostala prirodno hidratizirana. Ovaj jednostavan korak svake večeri također pomaže povećati cirkulaciju, što pomaže da vaše vlasište bude zdravije.
Perite kosu u hladnoj vodi
Vrući tuš može dehidrirati vašu kožu — a također je grub za vašu kosu. Smanjite temperaturu vode prilikom pranja što je više moguće. Masirajte prstima dok šamponirate kako biste dubinski očistili kožu i pomogli potaknuti cirkulaciju.
Ne češljajte mokru kosu
Kosa je posebno osjetljiva na lomljenje kada je mokra, pa umjesto toga raščešljajte kosu prije šamponiranja. Izloženost vodi bubri i rasteže stabljiku dlake, što uzrokuje podizanje vanjskog sloja poput šindre, a dodatni stres od četkanja u tom stanju može uzrokovati njeno pucanje.
Ako morate raščešljati mokru kosu, učinite to na pravi način: nanesite najbolje ocijenjeni regenerator koji se ne ispire od korijena do vrhova i koristite nježniji češalj sa širokim zupcima ili četku za raščešljavanje kako biste smanjili trenje, radeći od vrhova prema gore u malim sekcijama kako biste spriječili kidanje kose.
Spavajte na svilenoj jastučnici
Moguće je imati bolju kosu preko noći—sve što trebate učiniti je promijeniti svoju jastučnicu i iskoristiti prednosti svile koja je zdrava za kosu. "vila je lakša za kosu—pomaže u sprječavanju petljanja i lomljenja. Što vam se kosa manje lomi, to će biti duža.
Vezani sadržaj:
- Ružmarinova vodica za rast kose trenutno je hit na društvenim mrežama - imamo recept!
- Od anemije do bolesti štitnjače: 7 stvari koje kosa može otkriti o vašem zdravlju
- Evo kako napraviti šampon za suho pranje!
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345