6 jednostavnih načina za liječenje grlobolje kod kuće - koji zaista djeluju

6 jednostavnih načina za liječenje grlobolje kod kuće - koji zaista djeluju

6 jednostavnih načina za liječenje grlobolje kod kuće - koji zaista djeluju
  • Objavljeno: Utorak, 05.03.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Grlobolja otežava svakodnevne aktivnosti i biološke potrebe poput jedenja, pijenja, spavanja, govorenja i ostalih. To je razlog zašto je ovaj simptom tako naporan i opterećujuć.

Još jedna frustrirajuća činjenica vezana za grlobolju jest to da ona može biti uzrokovana bezbrojnim bolestima - od alergija do obične prehlade te od bakterijskih infekcija do drugih problema.

Najbolji način da otkrijete uzrok grlobolje jest da posjetite liječnika. Dok ne dobijete termin ili ne odlučite otići, otkrijte neke od najučinkovitijih kućnih lijekova za grlobolju koji bi vam mogli pomoći te one koji bi mogli imati suprotno djelovanje.

Topli i hladni napitci

Unosite tople napitke i tekućinu, poput čaja ili pileće juhe. Ili pokušajte s hladnim tekućinama, poput ledene vode ili sladoleda. Izbor ovisi o vašim željama i tome što vam najbolje smiruje grlo.

Tekućine pomažu očistiti sluznicu, održati prohodnost i spriječiti infekciju sinusa. Toplina može smanjiti kašalj i umiriti stražnji dio grla. Pokušajte i toplo i hladno kako biste vidjeli što vam najviše odgovara.

Grgljanje

Otopite pola čajne žličice soli ili sode bikarbone u čaši tople vode. Grgljajte tu mješavinu bez gutanja svaka tri sata i na potpuno prirodan način izliječite grlobolju.

Slana voda može pomoći u smanjenju oticanja i iritacije grla. Soda bikarbona također smiruje grlo, razgrađuje sluz i može pomoći kod refluksa kiseline koji iritira grlo.

Antihistaminici i bezreceptni lijekovi protiv bolova

Antihistaminik može ublažiti bol u grlu. Paracetamol, ibuprofen i naproksen također pomažu kod boli koja se nalazi malo dublje u žlijezdama i drugim dijelovima vrata.

Histamini su spojevi koje pomažu imunološkom sustavu u borbi protiv stranih tvari. Ponekad je njihovo lučenje pretjerano pa izazivaju simptome poput začepljenosti i curenja nosa koji mogu pogoršati grlobolju. Antihistaminici mogu spriječiti ovu pretjeranu reakciju.

Para i vlaga

Istuširajte se vrućom vodom. Kada u kupaonici postane jako sparno, duboko udišite i pročistite grlo. Vodena para razrjeđuje sluz i može navlažiti i umiriti bolno grlo.

Hot toddy

Hot toddy je kombinacija pića napravljena od vode, viskija, meda i limunovog soka koja se služi topla. Neki ljudi dodaju i začine poput cimeta, muškatnog oraščića ili đumbira.

Ovo piće na grlo djeluje umirujuće iz sljedećih razloga:

  • Med oblaže grlo i umiruje ga, smanjujući iritaciju. Također ima antibakterijska svojstva, a slatkoća može smiriti živčane završetke u grlu i smanjiti kašalj.
  • Mala količina viskija razgrađuje i razrjeđuje sluz. Viski također širi krvne žile na površini grla, kako bi se imunološke stanice u krvi mogle razmnožavati i boriti protiv infekcije.
  • Začini potiču proizvodnju sline, poboljšavajući hidrataciju i protok sluzi u grlu.

Odmor

Nemojte podcjenjivati fizički odmor tijela i glasa. No budite oprezni jer ležanje na ravnom ponekad može uzrokovati oticanje zbog povećanja pritiska u stražnjem dijelu grla. Umjesto toga, pokušajte odmarati i spavati u nešto uspravnijem položaju kako biste ublažili bol i nelagodu.

Kućni lijekovi za grlobolju koje treba izbjegavati

Nisu svi kućni lijekovi za grlobolju jednako dobri. Stručnjaci predlažu da ove preskočite:

  • Jabučni ocat. On vjerojatno ima neka antibakterijska svojstva, ali neće smanjiti upalu grla.
  • Eterična ulja. Njihova sigurnost i učinkovitost nije istražena i klinički dokazana.

Također je korisno izbjegavati sve što može iritirati grlo, uključujući:

  • suhi zrak
  • pušenje
  • kiselu ili začinjenu hrana.
  • lijeganje odmah nakon jela, osobito ako imate refluks kiseline.

Koliko grlobolja traje?

To ovisi o samom uzroku upale. Većina upala grla će nestati u roku od tri do 10 dana, ako je uzrokovana virusnom infekcijom poput prehlade. Ako je u pitanju bakterijska infekcija poput streptokoka ili možda alergija, upala grla može trajati dulje ako se ne liječi odgovarajućim antibioticima ili lijekovima.

Nakon što vam se pravilno dijagnosticira i liječi, bakterijska infekcija koja uzrokuje grlobolju bi trebala nestati u roku od jednog dana.

Kada posjetiti liječnika zbog bolova u grlu

Nazovite svog liječnika ako:

  • Imate bol u grlu koja je jaka, dugotrajna ili se ne popravlja, ili se proteže u uho.
  • Imate problema s gutanjem, disanjem ili otvaranjem usta.
  • Iskašljavate krv ili imate krv u slini.
  • Osjetite povećane limfne čvorove ili kvržice na vratu.
  • Imate bijele mrlje na stražnjoj strani grla ili osip, moguće znakovi upale grla ili šarlaha.
  • Imate visoku temperaturu.
  • Izgubili ste glas na više od tjedan ili dva.

Zapamtite da je prevencija jako bitna kada su u pitanju bolesti. Često perite ruke, a ako se razbolite, četkicu za zube čim ozdravite zamijenite novom, bez mikroba.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije