Je li opasno tuširati se s kontaktnim lećama na očima?
Pitanje je li opasno tuširati se s kontaktnim lećama u zadnje je vrijeme ponovno aktualno zbog iskustva lifestyle influencerice Rachel Prochnow, koja je na Instagramu podijelila da je prošle godine izgubila vid na jedno oko zbog amebnog keratitisa, a glavni je krivac upravo tuširanje s kontaktnim lećama.
Infekciju uzrokuje ameba koja se nalazi u tlu i vodi - osim onoj koja je prokuhana - a influencerica je uz svoje bolno iskustvo naglasila i da se morala podvrgnuti transplantaciji rožnice kako bi joj se vratio vid.
Što je amebni keratitis i koji su simptomi?
Amebni keratitis rožnice uzrokuje akantameba, vrlo otporna vrsta koja živi u vodi, a preživljava i u vrlo ekstremnim uvjetima. Infekcija nastaje kada ameba iz kontaminirane vode dospije do kontaktne leće i zarobi se između nje i rožnice oka. Još jedna okolnost koja pridonosi riziku od infekcije jest to što kontaktna leća ometa prirodni suzni film koji pomaže u čišćenju rožnice.
Početne simptome amebnog keratitisa je teško izdvojiti od ostalih očnih infekcija. U kasnijim se stadijima se simptomi razlikuju od osobe do osobe te mogu uključivati:
- bol i crvenilo oka
- zamagljen vid
- osjećaj stranog tijela u oku
- preosjetljivost na svjetlost
- pojačano suzenje.
Svi ti simptomi mogu trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, a treba naglasiti da amebni keratitis potencijalno može dovesti do gubitka vida zbog prevelikog oštećenja rožnice, što se nažalost dogodilo i influencerici Rachel Prochnow.
Dijagnozu amebnog keratitisa je teško postaviti jer se bolest ne može ustanoviti običnim brisom oka, a sličnost ranih simptoma sa simptomima ostalih očnih infekcija pridonosi tome da se ta opasna bolest ne liječi dovoljno brzo i na odgovarajući način. Ako nosite kontaktne leće i imate bilo kakvu infekciju oka, svakako je najbolje što prije otići liječniku. Ako sumnjate da imate amebni keratitis, bitno je da čim prije izvadite kontaktne leće i odnesete ih liječniku kako bi se na mikrobiološkoj analizi pronašao potencijalni uzrok.
Kako održati zdravlje očiju uz korištenje kontaktnih leća
Nošenje kontaktnih leća se generalno smatra sigurnim i učinkovitim načinom za ispravljanje vida, međutim, kako bi se izbjegao keratitis, suho oko i drugi problemi, važno je održavati ih što čišćima i rukovati njima na pravilan način. Ako nosite kontaktne leće, ne biste trebali:
- plivati ili kupati se s lećama
- spavati s kontaktnim lećama
- čistiti leće vodom iz slavine
- koristiti istu tekućinu za ispiranje više puta
- nositi stare ili neprikladne kontaktne leće.
Najvažnija stvar koju možete učiniti je slijediti upute svog liječnika, proizvođača kontaktnih leća i proizvođača otopine za leće kako biste bili sigurni da pravilno čistite i čuvate leće.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345