Po ovim vrućinama voda nije dovoljna! Hrana i napitci kojima ćete nadoknaditi elektrolite
Ovih dana mogli bismo ponovno češće čuti izreku „konzumirajte dovoljno tekućine.“ I dok su se neki već oglušili na ovaj savjet koji svakog ljeta ponavljaju stručnjaci, drugi se pitaju koji razlog stoji iza ovog upozorenja. Kod nedovoljnog konzumiranja tekućine, gubitka znoja i pojačanog mokrenja, čak i proljeva koji je ljeti češći, dolazi do gubitka izrazito bitnih tvari za naše tijelo - elektrolita.
Elektroliti su minerali koji nose pozitivan ili negativan električan naboj. Pomažu tijelu pri regulaciji kemijskih reakcija i održati ravnotežu između tekućina unutar i izvan stanica. Elektroliti iz vašeg tijela izlaze putem gubitka tjelesnih tekućina, a gubitak elektrolita može izazvati negativne simptome u ljudskom tijelu jer mnogi organi ovise upravo o njima.
Zašto su elektroliti važni?
Iz tog razloga, važno ih je nadoknaditi tijelu u dovoljnoj količini, kroz one najvažnije: kalcij, natrij, kalij, fosfat, magnezij i bikarbonat. Kalcijevi ioni sudjeluju u izgradnji zubi i kostiju, dok kalijevi i magnezijevi imaju važnu ulogu u radu mišića, bubrega i živaca. Bikarbonatni ion, tako, regulira probavu. Elektroliti u ljudskom tijelu u tekućinama reguliraju pH vrijednost u stanicama i tkivima, te su neizbježni za normalno funkcioniranje stanica i tkiva. Pomažu održavanju zdravog rada mišića i sudjeluju kod prijenosa impulsa živaca kroz tijelo.
Osim dehidracije, do neravnoteže elektrolita može doći zbog neadekvatne tjelovježbe, zdravstvenih problema koji uključuju povraćanje ili proljev, ali i zbog bolesti bubrega, srca i jetre. Gubitak elektrolita uzrokuju i kemoterapije i određeni lijekovi.
Simptomi gubitka elektrolita su vidljivi, a mogli biste ih prepoznati kroz glavobolju, vrtoglavicu, kronični umor, poremećaje u radu srca, bolove i grčeve u mišićima i zglobovima te opću slabost.
Kako nadoknaditi elektrolite?
Elektrolite možete pronaći u velikom broju namirnica, stoga vam neće biti teško nadomjestiti potrebnu količinu. Držite se prehrane bogate voćem, povrćem i drugim dobrim izvorima ovih esencijalnih minerala:
- Voće: ananas, naranča, breskva, jagoda, limun, grožđe
- Povrće: kelj, kupus, rajčica, špinat, blitva, krumpir, paprika, lubenica
- Mlijeko i mliječni proizvodi
- Orašasti plodovi, sjemenke, žitarice
- Sok od krastavaca, kokosova voda
Izotonični napitci
Osim obroka, elektrolite možete unijeti u svoje tijelo putem izotoničnih napitaka koji rehidriraju i obnavljaju energiju. Donosimo vam nekoliko jednostavnih recepata koje možete napraviti kod kuće. Ova pića sastavni su dio hidracije mnogih sportaša. Preporučuju se kod bilo kakvih sportskih napora u trajanju preko sat vremena. Ljeti su savršeno rješenje za sve jer, osim nadoknade tekućine i elektrolita, pružaju potrebno osvježenje.
Izotonična limunada
- 700 ml vode
- 30 g fruktoze ili šećera
- 1/4 čajne žličice soli
- 10 ml soka svježe cijeđenog limuna
Citrusni izotonik
- 1,5 dl soka svježe cijeđene naranče
- 2 jušne žlice soka cijeđenog limuna
- 1 jušna žlica soka cijeđene limete
- 3/4 čajne žličice soli
- vode do ukupno 2 l
Pripazite na prekomjerni unos jer veća koncentracija može izazvati abdominalne grčeve, mučninu i dijareju. Također, koncentracija elektrolita u njima je u skladu s tjelesnim tekućinama. Zbog toga su izotonični napitci najbolji izbor kod aktivnosti koje uzrokuju dehidraciju.
Vezani sadržaj:
- Je li magnezij uistinu neophodan za sportaše i rekreativce?
- 13 namirnica bogatih nutrijentima koje trebate uvrstiti u prehranu
- Mineralna ili obična voda - što je bolje za žeđ?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345