Evo kako sami možete izraditi antiseptik od 3 sastojka!
Tradicionalna sredstva za čišćenje ruku oslanjaju se na alkohol kako bi uništili klice, ali to ponekad može biti previše isušujuće za kožu. Uz to, ako imate ranu na rukama korištenje antiseptika na bazi alkohola će vam uzrokovati bol, a koža neće zacijeliti.
No, i kada je riječ o prirodnim antiseptika, sastojci su vrlo bitni. Birajte prirodne sastojke, a ako nemate neki od sastojaka, ne trebate brinuti, možete napraviti recept i bez njega, odnosno pronaći mu zamjenu u sličnom proizvodu.
Ako vas brine to što nemate dovoljno sastojaka, a trgovine su već opustošene, pripremili smo vam i jednostavan antiseptik od 3 sastojka koja vjerojatno imate kod kuće, a recept pronađite niže u tekstu.
Antiseptik – sastojci za izradu 1
- 1 žlica vještičje lijeske
- 2 žličice čistog gela aloe vere
- 2 žličice ulja vitamina E
- Po 10 kapi: esencijalnih ulja lavande, čajevca i tamjana
- filtrirana voda
Antiseptik – izrada
Pomiješajte vještičju lijesku, aloe veru, ulje vitamina E i esencijalna ulja u jednoj posudi. Prebacite smjesu u malu bočicu s raspršivačem. Dodajte dovoljno filtrirane vode da biste je skoro ispunili, ostavljajući malo prostora na vrhu, a prije svakog nanošenja dobro protresite.
Vještičja lijeska djeluje protuupalno i bori se protiv mikroba sa svojim nevjerojatnim antimikrobnim svojstvima. Tanin u vještičjoj lijesci pospješuje ozdravljenje i kontroliranje krvarenja te pomaže kod modrica.
Aloe vera gel daje ovom receptu tradicionalni osjećaj sredstva za čišćenje ruku na koji smo svi navikli. Također, njeguje suhu kožu te potiče zarastanje ogrebotina.
Eterična ulja lavande, čajevca i tamjana imaju sjajna prirodna antiseptička svojstva. Tamjan može pomoći u zaštiti od tetanusa i sepse kada se nanosi na rane. Također, djeluje i kao antikoagulant koji pomaže u kontroli krvarenja. Ulje lavande je antibakterijsko i može čak spriječiti nastanak ožiljaka. Čajevac je jedan od najvećih prirodnih antiseptika, a dobar je i za ubode insekata, opekotine, posjekotine i ogrebotine. Kada se ta ulja kombiniraju daju svjež i čist miris bez najmanjeg nagovještaja o otrovnim kemikalijama ili umjetnim mirisima.
Vitamin E pomaže u izlječenju rana. Hrani kožu i zadržava vlagu, tako da ruke ostaju meke i podatne unatoč češćem pranju.
No, ovo nije jedini recept za izradu domaćeg antiseptika. Drugi recepti sadrže slične sastojke kao prvi, a možete i sami napraviti kombinaciju koristeći eterična ulja koja imate kod kuće.
Sve o korona virusu saznaj klikom na sliku ili na linku!
Antiseptik – sastojci za izradu 2
30 grama naribanog pčelinjeg voska
1 šalica kokosovog ulja
1/4 žličice ulja vitamina E
1/2 žličice ulja čajevca
20 kapi esencijalnog ulja lavande
10 kapi limunskog eteričnog ulja
Antiseptik – izrada
Naribajte (ili samo tanko nasjeckajte nožem) pčelinji vosak. Zatim u lonac dodajte kokosovo ulja i naribani pčelinji vosak. Zagrijte kokosovo ulje i pčelinji vosak na laganoj vatri ili u dvostrukom kotlu dok se sastojci ne sjedine u tekućinu. Kada se dobije tekući oblik, maknite s vatre i dodajte ulje čajevca, vitamin E i esencijalna ulja te kratko promiješajte. Stavite smjesu u sterilizirane staklenke ili posudice s raspršivaćem i pustite da se ohladi. Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu. Koristite po potrebi za posjekotine i ogrebotine ili čišćenje. Rok trajanja je oko 4 godine.
Oba recepta sadrže sastojke koji podupiru zdravo iscjeljivanje kože, kao i higijensku zaštitu, što ih čini idealnim rješenjem za sve uzraste u obitelji.
Ako nemate sastojke za izradu jednog od ova dva antiseptika, ne trebate brinuti. Postoje i jednostavniji recepti, s manje sastojaka, koji će možda imati malo jači miris, ali će djelovati jednako.
Jednostavan antiseptik od 3 sastojka
Za jednostavan antiseptik od 3 sastojka sve što trebate je:
- alkohol
- aloe vera ili neki drugi prirodni proizvod za omekšavanje kože
- eterično ulje
Kod izrade ovog jednostavnog antiseptika od 3 sastojka važan je omjer. Nemojte pretjerati s alkoholom da vam ne bi previše isušio ruke. Stavite dovoljno aloe vera gela ili nekog sličnog proizvoda jer je njegova uloga da zaštiti ruke i učini ih mekšima. Na kraju dodajte par kapi eteričnog ulja, neovisno o mirisu, kojeg imate kod kuće. Eterično ulje će ublažiti miris alkohola i dati pripravku prirodnu mirisnu notu.
Antiseptik – za kuću i radno mjesto
Osim ruku, možete dezinficirati i svoj kućni prostor. Dezinfekcija doma prirodnim, netoksičnim sredstvima za čišćenje može zvučati kao težak zadatak, ali zapravo je iznenađujuće jednostavno. U stvari, većina prirodnih antibakterijskih dezinfekcijskih sredstava može se pronaći točno u vašoj kuhinji i uz djelić troškova tih oštrih kemijskih sredstava za čišćenje. Prirodna sredstva za čišćenje nisu samo bolja za vaše zdravlje, već su sigurnija za djecu, životinje i okoliš.
Koji su najbolji prirodni nutrijenti za jačanje imuniteta? Otkrijte na linku ili klikom na sliku!
Bijeli ocat
Izrađen od octene kiseline i vode, bijeli ocat je snažan čistač. Lako seže kroz masnoću i uklanja plijesan, neugodne mirise, mrlje i nakupljanje voska. Zahvaljujući visokoj kiselosti, bijeli ocat smanjuje površinske bakterije, što ga čini sigurnom alternativom izbjeljivanju.
Vodka
Budući da je većina vodke sadrži visok udio alkohola, sigurna je za korištenje kao dezinficijens koji uklanja plijesan. Poput octa, vodka odmašćuje, uklanja mrlje, sjaji učvršćuje i osvježava tkaninu - ali bez dugotrajnog kiselog mirisa.
Para
Jednostavna kombinacija vode i topline čini vrhunsko ekonomično dezinfekcijsko sredstvo bez kemikalija. Kada se zagrije, para ne samo da uklanja jake mrlje i masti, nego usput ostavlja tvrde i meke površine čistima. Iako parenje može biti sporiji proces (ponekad je potrebno do 20 sekundi da se potpuno očisti jedno područje) ako se pravilno koristi, para može ukloniti bakterije, klice, grinje i druge patogene.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345