Homeopatija

Homeopatija

Homeopatija
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Povijest

Homeopatija (grč. όμοιος, hómoios (isti)+ πάθος, páthos (bol)) je metoda alternativne medicine kojoj je pravilo ''Slično se liječi slični'' (lat. Similia similibus curentur), a temelj joj je postavio još Hipokrat (468 -377 p.K.) u starom vijeku.

Model homeopatije postavio je njemački doktor Samuel Christian Friedrich Hahnemann (1755-1843), iako je već Theophrastus Bombastus von Hohenheim-Paracelsus (1493-1541) eksperimentirao s novim kemijskim spojevima. Hahnemann je razvio i objavio 1796. u knjizi Materia Medica svoje zaključke do kojih je došao prevodeći rad o malariji. Kada je pročitao da je kinin lijek za malariju zato jer je gorak, zamislio se jer je poznavao i druge gorke supstance, koje nemaju terapeutsku vrijednost. Da bi bolje razumio djelovanje kinina, odlučio ga je isprobati na sebi i otkrio da razvija simptome slične malariji koju liječi. Tada je Hahnemann započeo eksperimentirati i s drugim dotada poznatim lijekovima po abecednom redu. Došao je otprilike do polovice i zatim postavio osnove homeopatije. James Tyler Kent (1849-1921) je nastavio njegov rad i objavio Materia Medica Pura 1905. listu 217 lijekova koji se koriste i danas. J.T. Kent je bio na položaju profesora na Medicinskom koledžu u St. Louisu i posvetio svoj život proučavanju homeopatije. Napisao je oko 650 radova, opisavši oko 65000 simptoma.

Homeopatija je stigla u Ameriku 1825. g., a od 1865. do 1885. godine doživjela svoj vrhunac, da bi potom bila prihvaćena i u Engleskoj gdje je bila osobito popularna krajem 1.svj. rata. Kraljevska obitelj ima od tada vlastitog doktora homeopata. Kraljica Mary koristila je homeopatske pripravke, kao i kraljica Elizabeta II danas, a osobito joj je privržen princ Charles koji je sugerirao da bude obuhvaćena zdravstvenim osiguranjem. Renesansu doživljava 1970. godine zahvaljujući Georgu Vithoulkasu. Osobito se raširila u Indiji zbog sličnosti s tradicionalnom biljnom medicinom. Europska zajednica je regulirala homeopatiju direktivom br. 2001/82/EC, te je ona prihvaćena u Engleskoj, Francuskoj, Njemačkoj i priznaje ju zdravstveno osiguranje. Prihod od homeopatije samo u Americi raste godišnje 20%.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije