Imate li problema sa spavanjem?
Sunčeva svjetlost i san
Svjetlo govori mozgu da je vrijeme da se probudite. To vjerojatno zna svatko kome su uključili svjetlo usred noći, a zatim je imao problema da ponovno zaspi. Međutim, ranojutarnja svjetlost zapravo može pomoći da lakše zaspite noću.
Svjetlo pomaže u reguliranju vašeg biološkog sata. Osobe koje su konstantno budne do kasnih noćnih sati i bude se kasnije, imaju poremećeni biološki sat. Kako biste organizam naviknuli na pravovremeno odlaženje na spavanje i ustajanje, morat ćete određeno vrijeme postepeno navikavati tijelo na to.
Ljudi koji se ne izlažu jutarnjem svjetlu, doživljavaju dramatične promjene u snu, temperaturi i hormonalnom ciklusu. Manjak jutarnje svjetlosti će vam otežati da zaspite i probudite se u željeno vrijeme.
Mnogi čimbenici mogu utjecati na biološki sat, ali svjetlost je najvažnija. Vrijeme izlaganja svjetlosti je od ključne važnosti. Tijelo će najveću korist dobiti od svjetla u jutarnjim satima i to između 06:00 i 08:30. Izloženost suncu kasnije neće pružiti istu korist. Tip svjetla je također važan, kao i dužina izloženosti. Izloženost izravnom suncu na otvorenom barem 30 minuta u jutarnjim satima će učiniti najveću korist. Unutarnja rasvjeta u domu ili uredu nema značajan utjecaj na organizam.
Na tržištu su dostupne lampe ili posebno dizajnirane svjetlosne kutije koji simuliraju sunčevu svjetlost. Često se propisuju za liječenje sezonskog afektivnog poremećaja, odnosno oblika depresije koji se najčešće javlja za vrijeme tamnih zimskih mjeseci. Ipak, 30 minuta ispred najmoćnije svjetlosne kutije ne pruža toliko koristi kao 30 minuta na otvorenome čak i na oblačnom vremenu u ranojutarnjim satima.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345