Koja je veza između alergija i imunološkog sustava? I kako ga održati u ravnoteži?

Koja je veza između alergija i imunološkog sustava? I kako ga održati u ravnoteži?

Koja je veza između alergija i imunološkog sustava? I kako ga održati u ravnoteži?
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 06.05.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

S dolaskom toplijeg vremena, za neke od nas dolazi i vrijeme proljetnih alergija. Javljaju se simptomi poput kihanja, šmrcanja, suzenja i svrbeži očiju koji otežavaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti i svakodnevicu čine prilično neugodnom.

Mnogi ne znaju da alergijske reakcije zapravo započinju u imunološkom sustavu koji - kada nije u ravnoteži - može pretjerano reagirati i izazvati pojavu navedenih simptoma. U nastavku saznajte sve o ulogama i funkcijama imunološkog sustava te kako ga uravnotežiti i olakšati si period alergija ove sezone.

Kako funkcionira imunološki sustav?

Pojednostavljeno rečeno, uloga imunološkog sustava je da zaštiti organizam od bioloških prijetnji i očuva njegovo zdravlje. Sastoji se od mreže organa, bijelih krvnih stanica, proteina i kemijskih spojeva koji tvore kompleksne mehanizme uz pomoć kojih se tijelo brani i liječi od infekcija i ozljeda.

Uz pomoć tih mehanizama, imunološki sustav prepozna tvari, mikroorganizme i stanice koje bi ga na neki način mogle ugroziti i napadne ih kako bi spriječio njihovo širenje. Također ima sposobnost zapamtiti ugrožavajuće klice i spojeve s kojima je ranije bio u doticaju i razviti antitijela koja otpušta kada ponovo prepozna njihovu potencijalnu prijetnju.

Ipak, ponekad imunološki sustav zakaže i ne obavlja sve funkcije kako bi trebao. Na primjer, može biti preslab za borbu protiv napadača ili pokrenuti prejak obrambeni mehanizam. To može bespotrebno iscrpiti organizam i potaknuti pojavu neželjenih simptoma.

Koja je veza između imunološkog sustava i alergija?

Alergije su zapravo odgovor imunološkog sustava na neku tvar. Kada osoba s alergijom dođe u doticaj s bezopasnom tvari poput prašine, plijesni ili peludi, imunološki sustav može pretjerano reagirati stvaranjem protutijela koja napadaju alergen. Ta antitijela potiču mehanizme zbog kojih nastaju simptomi poput svrbeža, gušenja, curenja nosa, suzenja ili svrbeži očiju i drugih.

Neki od najčešćih tipova alergijskih reakcija su peludna groznica, kožni ekcem, koprivnjača, astma i alergija na hranu. Simptomi alergije mogu varirati od blagih do ozbiljnih, po život opasnih alergijskih reakcija zvanih anafilaksije.

Kako održavati ravnotežu imunosnog sustava?

U užurbanom tempu života ponekad ne pridajemo dovoljno pažnje imunitetu. Ipak, postoje navike kojima značajno možemo potaknuti ravnotežu imunološkog sustava, kao i neke koje bismo trebali izbjegavati jer je mogu narušiti.

Prvi i najbitniji je kvalitetan san. Dok spavamo se naše tijelo regenerira, što mu pomaže da učinkovito obavlja svoje obrambene funkcije i ne bude u stanju ugroženosti od vanjskih čimbenika. Čovjeku je potrebno barem sedam sati sna svake noći kako bi se adekvatno oporavio svaki sustav u organizmu, pa tako i imunitet.

Kretanje je ključno za zdravlje krvotoka i limfnog sustava koji je u tijelu pozicioniran uz krvne žile. Kretanjem tekućine u limfama imunosni sustav sudjeluje u detektiranju štetnih patogena i poduzima korake kojima ih uništava. Tjelovježba umjerenog do intenzivnog intenziteta pokreće ove sustave i mehanizme u njima, što promiče učinkovito funkcioniranje imunološkog sustava.

Provođenje vremena u prirodi je aktivnost kojoj treba dati prednost pred druženjima u zatvorenom prostoru. Naime, naša koža pod utjecajem sunčevih zraka ima sposobnost sinteze vitamina D. On ima širok spektar djelovanja na organizam, a ključan je i za uspostavu uravnoteženog imuniteta. Također se može se nadomjestiti i putem hrane poput jaja ili masne ribe, na primjer jer je topiv u mastima.

Dim cigareta sadrži mnoge štetne kemikalije od kojih su neke i dokazano kancerogene. Pušenje stvara oksidativni stres u organizmu koji pušače čini podložnijima obolijevanju od niza bolesti, pa čak i raka. Prestanak pušenja je najbolji način za suzbijanje ovog rizika i osiguravanje uravnoteženog imuniteta.

Zdrava i raznolika prehrana je presudan preduvjet zdravlja svih organskih sustava, pa tako i imuniteta. U ovom se kontekstu posebno ističu antioksidansi poput vitamina C, kurkumina i kvercetina. Namirnice bogate vitaminom C su kiselkasti agrumi i bobice, začin korijena biljke kurkume koja ima protuupalni, antialergijski i antiseptički učinak zbog spoja kurkumina, a crno vino sadrži kvercetin. Kako biste osigurali da vaše tijelo može pružiti odgovarajući imunološki odgovor, nastojte mu osigurati ove nutrijente.

Kvercetin je, uz kurkumu i vitamin D, jedan od ključnih sastojaka Nasafytol* kapsula, dodatka prehrani s jedinstvenom kombinacijom bioaktivnih tvari. Kurkumin i kvercetin, da bi bili djelotvorni, moraju biti bioraspoloživi, a bioraspoloživost ovih molekula u njihovu izvornom, prirodnom obliku je slaba. U Nasafytolu* se kvercetin i kurkumin nalaze u bio-optimiziranoj formulaciji, u tekućoj mikroemulziji. Ova tehnologija omogućuje višestruko veću bioraspoloživost aktivnih sastojaka u odnosu na njihove prirodne oblike, ali i slične proizvode.

Postoje studije koje su pokazale kako je kombinacija kvercetina i kurkumina, uz dodatak vitamina D učinkovita za očuvanje uravnoteženog imunosnog odgovora organizma kod različitih virusnih infekcija, uključujući i COVID-19. Nasafytol* sadrži upravo ovu kombinaciju sastojaka, a da je riječ o inovativnom dodatku prehrani, potvrđuje i činjenica da je proglašen proizvodom godine u kategoriji podrške imunitetu na dodjeli nagrada NutraIngredients 2023.

*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života. Čuvati od dohvata male djece.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Iskoristite chia sjemenke za ove ukusne kombinacije!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije