Ako se ne liječi, ishod može biti koban - znate li prepoznati simptome infekcije bubrega?
Infekcija bubrega, poznata i kao pijelonefritis, je vrsta infekcije urinarnog trakta koja se javlja kada bakterije zahvate bubrege. Urinarni trakt je sustav za uklanjanje urina iz tijela. Urin teče iz bubrega kroz mokraćovode, mjehur i mokraćnu cijev, a zatim izlazi iz tijela. Infekcije bilo kojeg dijela tog sustava nazivaju se infekcijama urinarnog trakta.
Općenito su češće infekcije donjeg dijela urinarnog trakta, koji uključuje mokraćnu cijev i mjehur, no ponekad se infekcija može proširiti i na mokraćovode i bubrege, što dovodi do pojave pijelonefritisa. Otprilike 1 od 30 slučajeva infekcije urinarnog trakta dovodi do infekcije bubrega.
Obično se simptomi bubrežne infekcije uočavaju tek nakon simptoma infekcije donjeg urinarnog trakta. Ako se razvije infekciju urinarnog trakta, jak osjećaj da morate na zahod i peckanje prilikom mokrenja su najčešći simptomi. Ako se takva infekcija pogorša i pretvori u infekciju bubrega, vjerojatno ćete doživjeti simptome poput groznice i bolova u leđima.
Bolovi u bokovima
Bolovi u bokovima među uobičajenim su simptoma infekcije bubrega. Ovaj tip boli odnosi se na osjetljivost i nelagodu. U nekim slučajevima, bol se može širiti do prepona. Važno je napomenuti da vam ta bol može pomoći da razlikujete potencijalnu infekciju bubrega od infekcije donjeg urinarnog trakta.Kad je riječ o infekciji koja se nije proširila na bubrege, takva specifična bol najčešće izostaje.
Ako se infekcija proširila na bubrege, uobičajeno je osjećati bol samo na jednoj strani tijela. Mjesto na kojem se javlja bol također može biti bolno na dodir, a trbuh može biti osjetljiv. U većini je slučajeva bol postupna i tupa, dok su oštra probadanja rijetkost.
Simptomi infekcije
Uobičajeno je da osjetite opće simptome infekcije kada se razvije infekciju bubrega. Većina osoba s infekcijom bubrega ima visoku temperaturu - ponekad i do 39,5 stupnjeva ili više. Također možete doživjeti zimicu, umor, mučninu i malaksalost. Imajte na umu da je pojava zimice i simptoma groznice manje vjerojatna kod infekcije donjeg urinarnog trakta.
Iako rjeđe, infekcija bubrega može uzrokovati i simptome poput vrtoglavice, niskog krvnog tlaka i povećanog srčanog ritma. Ako uočite te simptome, važno je da potražite liječničku pomoć što je prije moguće.
Ako se infekcija bubrega ne liječi, infekcija se može proširiti izvan urinarnog trakta i ući u krvotok. Ako se to dogodi, možete doživjeti sepsu, koja uzrokuje simptome poput vrlo niskog krvnog tlaka, oštećenja organa te ponekad i smrt.
Promjene vezane uz mokrenje
Mnoge osobe koje imaju infekciju bubrega primjećuju promjene povezane uz mokrenje. Možete imati jedan ili više sljedećih simptoma:
- dizurija, peckanje ili bolni osjećaj prilikom mokrenja
- često mokrenje
- osjećaj da hitno morate mokriti iako vam je mjehur prazan
- tamni, krvavi ili mutni urin popraćen neugonim mirisom.
Imajte na umu da se ovi simptomi mogu pojaviti čak i ako imate infekciju donjeg urinarnog trakta koja se još nije proširila na bubrege.
Simptomi kod djece
Djeca starija od pet godina često imaju slične simptome bubrežne infekcije kao i odrasli. Unatoč tome, infekcije bubrega i urinarnog trakta kod njih se teže dijagnosticiraju, što se može dogoditi jer djeca ne znaju uvijek opisati simptome koje osjećaju. Ako sumnjate da vaše dijete ima bubrežnu infekciju ili infekciju donjeg urinarnog trakta, obratite pozornost i na ostale potencijalne simptome, uključujući slab apetit, nedostatak energije ili blagu groznicu.
Simptomi kod starijih osoba
Osim karakterističnih simptoma infekcije bubrega, kod starijih osoba postoji i rizik od psiholoških i kognitivnih promjena. To može uključivati zbunjenost, poteškoće u razmišljanju, probleme s pamćenjem ili promjene raspoloženja. Važno je napomenuti da su ove promjene privremene, ali unatoč tome, treba pravovremeno potražiti adekvatnu medicinsku skrb kako bi se otklonili simptome i spriječile daljnje komplikacije.
Kada se obratiti liječniku
Bubrežne infekcije koje se ne liječe mogu uzrokovati komplikacije koje mogu dugoročno pogoršati zdravlje. Ako primijetite promjene u mokrenju, druge simptome povezane s infekcijom ili osjećate bol u bokovima, važno je potražiti liječničku pomoć što je prije moguće.
Svakako razgovarajte s liječnikom i ako vam je dijagnosticirana infekcija donjeg urinarnog trakta, a simptomi ne prolaze ili su sve gori. Liječnik vam može promijeniti antibiotsku terapiju ili pronaći alternativnu metodu liječenja, ako prijašnja terapija nije djelovala kako je bilo očekivano.
Vezani sadržaj:
- Znate li koje je najgore piće za bubrege?
- Bubrežni kamenci: zašto su češći ljeti i kako ih spriječiti?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345