Inhalacijske alergije - sezonski, ali i cjelogodišnji problem
Što možete učiniti sami
Postoje određena pravila ponašanja i načina života koja vam mogu pomoći u smanjenju jačine alergijskih simptoma.
- Usisavajte što češće kako biste smanjili koncentraciju prašine, životinjske dlake i peludi.
- Izbjegavajte sagove, zavjese i tapiserije radi smanjenja koncentracije grinja i prašine.
- Poželjno je spavati na specijalnim madracima protiv grinja.
- Držite kućne ljubimce dalje od prostorija u kojima spavate.
- Češće provjetravajte stambene prostorije.
- U sezoni peludnih alergija:
- izbjegavajte sušenje rublja i posteljine na otvorenome,
- smanjite na najmanju moguću mjeru jutarnje aktivnosti na otvorenome, jer je tada koncentracija peludi najveća. - Ako je moguće, koristite klimatizirane prostore kako ne biste morali imati otvorene prozore.
Ako su simptomi alergije toliko jaki da vam onemogućuju normalan svakodnevni život, porazgovarajte sa svojim liječnikom i provedite alergološko testiranje. Rezultati testiranja pomoći će u pravilnu usmjeravanju liječenja, a vama olakšati prilagodbu ponašanja i načina života.
Trebalo bi, ako je moguće, izbjegavati alergen, odnosno uzrok alergijske reakcije, što je svakako vrlo korisno i spada u prve smjernice alergijske terapije. Naime, svi problemi osoba alergičnih na inhalacijske alergene počinju u trenutku kad alergen preko nosne sluznice dođe u kontakt s imunološkim stanicama. U slučaju alergije na neki od prethodno nabrojanih inhalacijskih alergena (grinje, prašina, kućni ljubimci), jedan od načina da pokušate spriječiti kontakt alergena s nosnom sluznicom i tako izbjegnete razvoj ili umanjite alergijske simptome je mehanički.
Novi proizvod na našem tržištu, prah u spreju, upravo djeluje po tom načelu. Nakon udisanja, u doticaju sa sekretom prisutnim na nosnoj sluznici, pretvara se u gel koji na mehanički način sprječava kontakt alergena i nosne sluznice i tako nema pokretanja alergijske reakcije. Također je korisno nekoliko puta na dan ispirati sluznicu nosa i tako ukloniti nakupljene alergene. U tu svrhu može poslužiti fiziološka otopina u spreju (npr. Nisita). I ne zaboravite, učestalo provjetravanje i niže temperature u prostorijama za spavanje vrlo su važni i mogu biti od velike pomoći u smanjivanju simptoma "zimskih" alergija.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345