Jeste li izloženi plijesni iako je ne vidite? Prepoznajte simptome i saznajte kako je uništiti
Plijesni su sitni organizmi koji spadaju u porodicu gljiva. Rastu u zatvorenom prostoru, kao i na otvorenom.
Na otvorenom su plijesni važan dio ekosustava jer pomažu u razgradnji biljnih i životinjskih tvari. Kada se plijesan pojavi u zatvorenom prostoru to ponekad može biti problematično. Kod nekih ljudi može izazvati probleme poput alergija i infekcija.
Vrste plijesni u zatvorenom
Na istom području može rasti više vrsta plijesni. Nije ih uvijek moguće razlikovati bez testiranja, no, srećom, ne morate znati o kojoj je vrsti plijesni riječ da biste je se riješili.
Najčešće plijesni u zatvorenom prostoru su:
- Cladosporium. Ova plijesan je smeđa, zelena ili crna. Cladosporium raste i na toplim i na hladnim mjestima. Najčešće se nalazi na drvu, tepisima ili tkaninama, te u kanalima za grijanje i hlađenje.
- Penicillium. Ova “dlakava” plijesan je plava, zelena ili žuta. Često se nalazi ispod tepiha, u podrumima i u izolaciji, osobito ako je došlo do oštećenja vodom.
- Aspergillus. Aspergillus je zelen, bijel ili siv s tamnim mrljama i praškastog izgleda. Raste na tkaninama, zidovima, tavanima i podrumima, kao i na suhoj hrani.
Simptomi izloženosti plijesni
Uslijed prisutnosti plijesni u vašem domu nećete se nužno razboljeti, ali možete doživjeti neke zdravstvene probleme. Dodirivanje ili udisanje spora plijesni može izazvati simptome slične alergijama kao što su:
- curenje i začepljenost nosa
- iritacija očiju
- kihanje
- kašalj
- grlobolja
- kožni osip
- glavobolja
- iritacija pluća
- teško disanje.
Izlaganje plijesni u većini slučajeva ne zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Međutim, trebali biste obavijestiti svog liječnika ako patite od zdravstveno stanje zbog kojeg ste izloženi većem riziku od razvoja komplikacija, a mislite da imate simptome infekcije povezane s plijesni.
Kako prepoznati plijesan?
Ako primijetite mrlju i niste sigurni je li to samo mrlja od prljavštine, evo kako ćete znati može li to biti znak problema s plijesni:
- prisutan je pljesniv, zemljani miris
- u blizini je izvor vlage, ali nema puno svjetla
- vidite savijanje, pucanje ili ljuštenje materijala na kojem je mrlja
- kap izbjeljivača posvijetli boju mrlje za minutu ili dvije
- mrlja se s vremenom povećava.
Kako se širi plijesan i ulazi u zatvorene prostore?
Plijesni na otvorenom oslobađaju sitne spore koje lebde zrakom. Ove spore mogu ući u vaš dom putem kroz prozore, vrata ili otvore za grijanje i klimatizaciju. Možete ih sami unijeti na svojoj odjeći i obući ili ih mogu unijeti vaši kućni ljubimci.
Jednom kada spore plijesni uđu u prosti, rast će ako im odgovaraju uvjeti. Za rast im je potrebno dosta vlage, a obično se javljaju u umivaonicima, kadama i tuševima, u blizini cijevi koje cure, oko prozora, u podrumima ili na tavanima. Mogu se pričvrstiti na razne materijale, uključujući različite tkanine, tepihe, papir, drvo, stropne ploče, boju, tapete, izolaciju itd.
Plijesan je na početku kao mala točkica, ali brzo raste. U većini slučajeva ćete je primijetiti rano, osim ako nije na skrovitom mjestu, primjerice iza kuhinjskih elemenata.
Alergija na plijesan
Plijesan je posvuda i svatko od nas udiše spore plijesni. Alergije na plijesan se javljaju kada imunološki sustav pretjerano reagira na određene vrste plijesni, koje tijelo smatra alergenom. To može rezultirati simptomima kao što su kihanje i začepljenost nosa.
Ne uzrokuju sve plijesni simptome alergije. Vrste plijesni koje najčešće uzrokuju simptome alergije su Alternaria, Aspergillus, Cladosporium i Penicillium.
Postoji veća vjerojatnost da ćete razviti alergiju na plijesan ili osjetiti simptome alergije na plijesan ako:
- imate obiteljsku povijest alergija
- radite ili živite u zgradi s vlagom većom od 50 posto ili slabom ventilacijom
- radite ili živite u okruženju koje je bilo poplavljeno, u kojem cure cijevi ili je na drugi način izloženo ekstremnoj vlazi
- radite na poslu gdje postoji veća vjerojatnost da ćete biti izloženi plijesni (poljoprivreda, prerada drva, uzgoj vina…).
Ako mislite da imate simptome izloženosti plijesni, obratite se liječniku. Možda će biti teško procijeniti je li plijesan ili neko drugo stanje ili vrsta alergije uzrok vaših simptoma pa je moguće da će vas liječnik uputiti na kožne ili krvne pretrage kako bi utvrdio imate li doista alergiju na plijesan.
Kako se riješiti plijesni?
U mnogim slučajevima možete se sami riješiti plijesni u kućanstvu pomoću posebnih proizvoda s tom namjenom, sapuna i vode ili pomoću razrijeđenog izbjeljivača.
Obavezno se pridržavajte ovih pravila:
- otvorite bilo koji prozor
- nosite zaštitne naočale, neporozne rukavice i masku za lice
- nikada nemojte miješati druga sredstva za čišćenje ili amonijak s izbjeljivačem jer mogu nastati otrovne pare
- upotrijebite četku za ribanje plijesni s površina i pazite da sve uklonite; porozne materijale, poput tepiha, namještaja i stropnih ploča, možda ćete morati baciti.
Potražite profesionalnog izvođača radova s iskustvom u sigurnom uklanjanju plijesni ako postoji velika količina plijesni ili je teško dohvatljiva, ako ste imali ozbiljno oštećenje uzrokovano vodom ili ako imate visok rizik od pojave simptoma uslijed izloženosti plijesni.
Prevencija pojave plijesni
Spore plijesni su posvuda i dio su svijeta u kojem živimo. Nemoguće je u potpunosti se riješiti plijesni, ali postoje načini da svoj dom učinite neodgovarajućim okruženjem za plijesan.
- Odmah riješite problem curenja vode. Očistite višak vode i upotrijebite ventilatore da osušite područje.
- Popravite ili zamijenite prozore koji hermetički zatvaraju prostor i ne omogućavaju cirkulaciju zraka.
- Održavajte vlažnost na 50 posto ili niže, pomoću klima uređaja i odvlaživača. Promijenite filtere i servisirajte klima uređaje i peći prema preporuci.
- Nemojte postavljati tepihe u prostorijama kao što su kupaonice, praonice rublja ili podrumi.
- Držite svoj dom dobro prozračenim. Koristite ispušne ventilatore ili otvorite prozore kada se tuširate ili kupate.
- Koristite proizvode za čišćenje koji ubijaju plijesan. Obrišite pločice i pobrinite se da se zastor za tuš osuši.
- Ne ostavljajte mokre ručnike ili odjeću na hrpi ili u korpi ili perilici za rublje.
- Koristite inhibitore plijesni u zidnim bojama. Provjerite jesu li površine suhe prije nanošenja boje.
Vezani sadržaj:
- Je li kondenzacija vlage opasna za zdravlje i kako je spriječiti?
- Ako osjetite neugodan miris, provjerite ovih 8 problematičnih mjesta
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345